Najlepsze z najlepszych - fundusze do budowy portfela (wrzesień 2017)
09.10.2017 | Anna Zalewska
Przedstawiamy fundusze, które otrzymały najwięcej gwiazdek w Ratingach oraz mają wysokie oceny w naszym comiesięcznym Rankingu Analiz Online

Jak co kwartał, sprawdzamy które fundusze spełniają wyśrubowane kryteria wyboru do budowy portfela wygrywającego z rynkiem. Wybierając fundusze opieramy się na dwóch gotowych narzędziach – ratingach (opartych na analizie ilościowej i jakościowej) oraz wyliczanych co miesiąc rankingach funduszy jednocześnie. Ostateczna lista najlepszych funduszy składa się z produktów o najwyższych ocenach ratingowych (4 lub 5 gwiazdek) w danej grupie porównawczej i jednocześnie posiadających odpowiednio wysoką sumę ocen rankingowych (12-mies. i 36 mies. - minimum 7).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przez ostatni kwartał zaszło kilka zmian w zestawieniu.
 
Lista najlepszych funduszy akcji polskich uniwersalnych skurczyła się o dwa fundusze: Noble Fund Akcji (Noble Funds FIO) oraz Aviva Investors Polskich Akcji (Aviva Investors FIO). Fundusze te wciąż są wysoko ocenione – mają odpowiednio 5 i 4 gwiazdki, jednak notują obecnie słabszy okres i - co za tym idzie – niższe noty w comiesięcznych rankingach.
 

Za to poszerzyła się lista najlepszych funduszy akcji małych i średnich spółek. Po pięciu kwartałach, w których maksymalnie jeden fundusz spełniał nasze kryteria, we wrześniu zestawienie poszerzyło się do trzech rozwiązań. Do Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek (Noble Funds FIO) dołączyły PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (Parasolowy FIO) oraz NN Średnich i Małych Spółek (NN FIO). Pierwszy z nich wrócił na listę dzięki wyraźnej poprawie w naszym comiesięcznym Rankingu. Jeszcze pół roku temu jego ocena w horyzoncie 12-mies. była najniższa z możliwych (1a), w kolejnych miesiącach nieznacznie wzrosła, by we wrześniu skoczyć na najwyższy poziom (5a). Jednocześnie od kilku lat fundusz otrzymuje najwyższą ocenę w naszym Ratingu (5 gwiazdek). Mamy tu więc przykład bardzo dobrego funduszu, który ma za sobą słabszy okres. Trzeci z funduszy - NN Średnich i Małych Spółek (NN FIO) – trafił na naszą listę dzięki podwyższeniu Ratingu funduszu we wrześniu do 4 gwiazdek. Jak tłumaczyli analitycy, uzasadnieniem podwyżki są nie tylko dobre wyniki i miejsca w tabelach, ale także sprawny proces inwestycyjny oraz wysoki standard komunikowania się TFI z inwestorami.
 
Nie tylko ten fundusz z NN TFI otrzymał wyższą ocenę ratingową w ostatnim czasie. Analitycy podwyższyli ocenę także NN Stabilnego Wzrostu (NN FIO) oraz NN Lokacyjny Plus (NN FIO). Ponieważ oba fundusze mają także wysokie noty w comiesięcznych Rankingach, trafiły na naszą listę najlepszych funduszy.

 
Na naszej liście po raz pierwszy pojawił się także UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO). Fundusz ten od kilku lat w naszych comiesięcznych rankingach wypadał co najwyżej przeciętnie. Mimo to, naszym zdaniem całościowy obraz produktu prezentował się lepiej od przeciętnego. Obok solidnie zbudowanego portfela oraz możliwości wykorzystywania innych instrumentów niż tylko polskie obligacje skarbowe, na jego korzyść świadczy także sprawny proces inwestycyjny oraz zespół zarządzających długiem w Union Investment TFI. Cieszy więc, że ostatnio także w naszym Rankingu fundusz poprawił swoje noty, do wystarczającego poziomu, by znaleźć się na liście najlepszych funduszy do budowy portfela.

 
Na naszą listę, po krótkiej przerwie, dzięki lepszym ocenom w Rankingu, powróciły jeszcze 2 fundusze: Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych (Arka BZ WBK FIO) oraz Ipopema Obligacji (Ipopema SFIO).
 
Ostatecznie najwięcej reprezentantów w zestawieniu ma niezmiennie PKO TFI – (obecnie 7 funduszy). Na drugie miejsce awansowało NN Investment Partners TFI z 6 funduszami. Po 4 fundusze mają natomiast BZ WBK TFIInvestors TFI oraz Union Investment TFI.  
 
Więcej o samej metodologii oraz wskazówkach jak korzystać z powyższego zestawienia w tekście edukacyjnym „Stwórz portfel z najlepszymi funduszami wg Analiz Online”.

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

fundusz w portfeluwyniki inwestycyjne

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę