Stwórz portfel z najlepszymi funduszami wg Analiz Online
Aktualizacja: 11.04.2017

Przedstawiamy listę funduszy, które mogą posłużyć do budowy portfela wygrywającego z rynkiem. Fundusze te na koniec marca 2017 roku miały najwyższe oceny ratingowe (4 i 5 gwiazdek) w danej grupie porównawczej i jednocześnie posiadały odpowiednio wysoką sumę ocen rankingowych (minimum 7).

Sprawdź wyniki portfeli utworzonych na 2015 rok.

Sprawdź wyniki portfeli utworzonych na 2016 rok.

Zobacz listę funduszy polecanych na 2016 rok

Sprawdź aktualizację - WRZESIEŃ 2016.

Sprawdź aktualizację - GRUDZIEŃ 2016

Sprawdź aktualizację - MARZEC 2017

Opis metodologii

Przygotowywane przez Analizy Online ratingi oraz - tworzone na bazie wskaźnika efektywności information ratio - rankingi funduszy inwestycyjnych mają za zadanie służyć pomocą w identyfikacji ponadprzeciętnych produktów. Połączenie obu narzędzi może znacznie ułatwić wybór funduszy, które wygrywają z rynkiem.

Metoda jest prosta i w wielu przypadkach przynosi zaskakująco dobre efekty. Metoda bazuje na dwóch filarach:

  • Po pierwsze wybieramy produkty z najwyższymi ocenami ratingowymi (4 i 5 gwiazdek) w danej grupie porównawczej.
  • Po drugie do dalszych obliczeń wybieramy te z nich, które posiadają odpowiednio wysoką sumę ocen rankingowych. Maksymalnie może ona wynosić 10, natomiast próg minimalny ustanowiliśmy na poziomie 7.

Portfel zbudowany z wszystkich najlepszych funduszy w danej kategorii ma szansę uzyskać wynik lepszy od średniej stopy zwrotu dla grupy.

Komentarz do metodologii

Jak każda metoda, również ta ma swoje ułomności. W przypadku grup, które mają niską liczebność lub są mało jednorodne (np.: akcji europejskich rynków wschodzących), rankingi mają mniejszą użyteczność.

Poza tym eliminuje ona potencjalnie dobre rozwiązania, które mogły mieć tzw. „gorszy rok”, ale w kolejnym wróciły już do formy. 

jak inwestować

Copyright © Analizy Online S.A. 2017

↑ na górę