Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Stwórz portfel z najlepszymi funduszami wg Analiz Online

Aktualizacja: 09.10.2019

Przedstawiamy listę funduszy, które mogą posłużyć do budowy portfela wygrywającego z rynkiem. Fundusze te na koniec czerwca 2019 roku miały najwyższe oceny ratingowe (4 i 5 gwiazdek) w danej grupie porównawczej i jednocześnie posiadały odpowiednio wysoką sumę ocen rankingowych (minimum 7).

Najlepsze fundusze akcyjne

Najlepsze fundusze mieszane

 

Najlepsze fundusze dłużne

Przeczytaj więcej: Najlepsze z najlepszych - fundusze do budowy portfela (wrzesień 2019)

Opis metodologii

Przygotowywane przez Analizy Online ratingi oraz - tworzone na bazie wskaźnika efektywności information ratio - rankingi funduszy inwestycyjnych mają za zadanie służyć pomocą w identyfikacji ponadprzeciętnych produktów. Połączenie obu narzędzi może znacznie ułatwić wybór funduszy, które wygrywają z rynkiem.

Metoda jest prosta i w wielu przypadkach przynosi zaskakująco dobre efekty. Metoda bazuje na dwóch filarach:

  • Po pierwsze wybieramy produkty z najwyższymi ocenami ratingowymi (4 i 5 gwiazdek) w danej grupie porównawczej.
  • Po drugie do dalszych obliczeń wybieramy te z nich, które posiadają odpowiednio wysoką sumę ocen rankingowych. Maksymalnie może ona wynosić 10, natomiast próg minimalny ustanowiliśmy na poziomie 7.

Portfel zbudowany z wszystkich najlepszych funduszy w danej kategorii ma szansę uzyskać wynik lepszy od średniej stopy zwrotu dla grupy.

Komentarz do metodologii

Jak każda metoda, również ta ma swoje ułomności. W przypadku grup, które mają niską liczebność lub są mało jednorodne (np.: akcji europejskich rynków wschodzących), rankingi mają mniejszą użyteczność.

Poza tym eliminuje ona potencjalnie dobre rozwiązania, które mogły mieć tzw. „gorszy rok”, ale w kolejnym wróciły już do formy. 

jak inwestować

↑ na górę