Najlepsze z najlepszych - fundusze do budowy portfela (grudzień 2016)
09.01.2017 | Anna Zalewska
Minął rok, od kiedy po raz pierwszy przedstawiliśmy zestawienie najlepszych funduszy do budowy portfela wybranych według nowego prostego kryterium. Czas dokonać kolejnej aktualizacji

Prostota kryterium wyboru funduszy do budowy portfela  wygrywającego z rynkiem  wynika z tego, iż opiera się na dwóch gotowych narzędziach – ratingach i rankingach funduszy jednocześnie. Polega ona na wyborze produktów o najwyższych ocenach ratingowych (4 i 5 gwiazdek) w danej grupie porównawczej i jednocześnie posiadających odpowiednio wysoką sumę ocen rankingowych (minimum 7).
 
Ostatni raz zestawienie funduszy spełniających te warunki przygotowaliśmy w październiku. Choć to krótki okres, jednak w zestawieniu zaszło kilka zmian.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

 
Pierwszy raz się zdarzyło by żaden fundusz akcji małych i średnich spółek nie spełniał naszego kryterium wyboru. PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (Parasolowy FIO), który brylował w trzech ostatnich zestawieniach, tym razem z niego wypadł. Winę za to ponosi pogorszenie jego oceny krótkoterminowej do 2a. Jest to jednak fundusz o bardzo dobrej jakości (5 gwiazdek w Ratingu) i można się spodziewać, że to tylko krótkoterminowy spadek formy.
 
To samo dotyczy zestawienia funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii. W grudniowej edycji wypadł z niego QUERCUS Agresywny (Parasolowy SFIO). Z racji niskiego na tle konkurentów udziału dużych spółek w portfelu, fundusz nie skorzystał na odbiciu tego segmentu pod koniec zeszłego roku. W efekcie pogorszyły się krótkoterminowe wyniki versus konkurencja, wpływając na obniżkę oceny w rankingu 12-miesięcznym do 2a. Ten fundusz także jest wysoko oceniany przez naszych analityków, którzy przyznali mu 5 gwiazdek w Ratingu Analiz Online. Z podobnego powodu z zestawienia został usunięty Aviva Investors Nowych Spółek (Aviva Investors FIO). Za to w tabelce po raz pierwszy pojawił się UniKorona Akcje (UniFundusze FIO), jeden z najstarszych funduszy na rynku, który za kilka dni skończy 20 lat. Jest to solidny fundusz, o niezbyt agresywnym charakterze.
 
W zestawieniu funduszy mieszanych zmiany miały podobny charakter. W grudniowej edycji nie pojawiły się Aviva Investors Stabilnego Inwestowania (Aviva Investors FIO) oraz Skarbiec Waga Zrównoważony (Skarbiec FIO), przez pogorszenie wyników i spadek ocen w rankingu (ratingi wciąż są wysokie, oba mają 4 gwiazdki). W zestawieniu pojawił się natomiast UniKorona Zrównoważony (UniFundusze FIO), który po słabszym 2015 roku, wrócił do dobrej formy.
 
Inny fundusz Union Investment TFI - UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO) zniknął z zestawienia polecanych funduszy dłużnych. Jest to produkt, który charakteryzuje się wysokim ryzykiem, w czasie hossy zazwyczaj przynosi ponadprzeciętne wyniki. Ostatni kwartał był jednak trudny na rynku długu, w efekcie wyniki funduszu mocno się pogorszyły. Z podobnego powodu z zestawienia zniknął PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy). Za to po raz pierwszy w tabeli pojawiają się Skarbiec Obligacja Instrumentów Dłużnych (Skarbiec FIO) oraz Pioneer Obligacji - Dynamiczna Alokacja FIO.
 
W przypadku funduszy gotówkowych i pieniężnych mieliśmy do czynienia z tylko jedną zmianą i to o pozytywnym wydźwięku. Fundusze, które wcześniej były na liście, utrzymały się na niej. Za to dołączył do nich Allianz Pieniężny (Allianz FIO). Jest to solidny produkt zarządzany od lat przez Marka Kuczalskiego. W ostatnich miesiącach podskoczyły oceny funduszu w rankingu, na co złożyły się dwa kluczowe czynniki. Po pierwsze do oceny krótkoterminowej przestał się wliczać skokowy spadek wyceny z listopada 2015 roku, wywołany przez zawieszenie działalności SK Banku, którego papiery były w portfelu. Po drugie, w samej strategii funduszu zaszło kilka istotnych zmian. Wraz z przejęciem sterów TFI Allianz Polska przez Roberta Hoerberga widać zacieśnienie współpracy z grupą PIMCO, globalnym potentatem na rynku długu. Poszerzyła się też paleta instrumentów finansowych, przy użyciu których zarządzający poszukuje dodatkowej stopy zwrotu. Zmiany przyniosły już pierwsze efekty.
   
Ostatecznie najwięcej funduszy w zestawieniu mają PKO TFI oraz Union Investment TFI (po 5). Na drugim miejscu ex aequo znalazły się BZ WBK TFI, Investors TFI oraz KBC TFI – wszystkie mające po 4 wysoko ocenione fundusze.  
 
Więcej o samej metodologii oraz wskazówkach jak korzystać z powyższego zestawienia w tekście edukacyjnym Stwórz portfel z najlepszymi funduszami wg Analiz Online”.

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

wyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę