Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Mercer docenił PPK. Polski system emerytalny powoli pnie się w rankingu

21.10.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: peterfactors / Shutterstock.com
W najnowszym raporcie Melbourne Mercer Global Pension Index, polski system emerytalny został oceniony na 57,4/100 pkt. Wciąż poniżej średniej, ale wyraźnie wyżej niż przed rokiem. Autorzy raportu dostrzegli PPK

Mercer co roku ocenia globalne systemy emerytalne w raporcie „Melbourne Mercer Global Pension Index”. W najnowszej tegorocznej edycji na pozycji lidera umocnił się holenderski system, a zaraz za nim uplasował się duński. Dalej w kolejności są pozostałe kraje skandynawskie, a także Australia z „super funduszami” oraz Singapur z nietypowym wehikułem oszczędnościowo/emerytalnym.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Melbourne Mercer Global Pension Index
Na ocenę końcową w rankingu MMGPI w skali 0-100 pkt. wpływ mają takie czynniki jak wysoka stopa zastąpienia; wysoki udział ludności uczestniczący w prywatnych planach emerytalnych czy rozwiązania sprzyjające wysokiemu zatrudnieniu ludzi starszych (w tym wysoki wiek emerytalny).

Polski system emerytalny z 57,4 pkt jest … średniakiem na tle pozostałych badanych krajów. Warto jednak zauważyć, że nad nami są naprawdę solidne, budowane latami systemy. Pod nami z kolei jest wiele krajów bardzo rozwiniętych, które borykają się z niekorzystnymi trendami demograficznymi i zbyt hojnym systemem świadczeń dla emerytów (np. Austria, Hiszpania).

Analitycy Mercera podwyższyli końcową ocenę o przeszło trzy punkty (z 54,3 pkt.) przede wszystkim z uwagi na Pracownicze Plany Kapitałowe, choć nie napisali tego wprost. Uzasadniając wyższą notę wspomnieli o „nowej legislacji, dzięki której członkowie systemu muszą rozłożyć 75% zgromadzonych aktywów na strumień dochodów rozłożony na raty”. Tak właśnie ma wyglądać to w Pracowniczych Planach Kapitałowych, które od 1 lipca zakładają najwięksi pracodawcy. Wygląda jednak na to, że nie wzięli jeszcze pod uwagę, że w PPK funkcjonuje system automatycznego zapisu. Wymieniają go bowiem na liście rzeczy do wprowadzenia, żeby końcowa ocena polskiego systemu emerytalnego była jeszcze wyższa.

Cały raport Melbourne Mercer Global Pension Index znajdziesz pod tym adresem.


ZAMÓW KONSULTACJĘ i spersonalizowany raport dotyczący wyboru instytucji zarządzającej PPK. Kompleksowo analizujemy oferty wszystkich instytucji zarządzających. Zwracamy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, w tym na: doświadczenie, efektywność zarządzania kapitałem, kadrę zarządzającą, pomoc w obsłudze programu czy koszty.
 

Jak wybrać PPK. Doradztwo przy wyborze PPK.TAGI:

przegląd systemów emerytalnych

zobacz także

↑ na górę