Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ranking IKE 2019 – gdzie dostaniesz najlepsze IKE?

05.11.2019 | analizy.pl
Źródło: analizy.pl
Przedstawiamy szóstą edycję rankingu Indywidualnych Kont Emerytalnych Analiz Online. Zwycięzca jest tylko jeden

Ostatnie tygodnie w roku to często czas na wniesienie wpłat na konta emerytalne IKE i/lub IKZE, tak aby wykorzystać roczny limit (w 2019 roku w IKE wynosi 14 295 zł). Takie konta możemy założyć na przykład poprzez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W swojej ofercie IKE lub IKZE ma kilkanaście TFI. Jak co roku wzięliśmy je pod lupę i stworzyliśmy ranking. Zaczynamy od IKE!
 

Co to jest IKE i dlaczego warto je mieć:

Zalety IKE
IKE – Niezbędnik przyszłego emeryta [INFOGRAFIKA]
Jak dobrze wybrać IKE? Przedstawiamy kilka porad
 

Ranking IKE 2019 – kto i dlaczego wygrałZwycięzcą szóstej edycji Rankingu IKE zostało IKE Plus w NN Investment Partners TFI. Towarzystwo wygrywa nasz ranking od lat, jedynie w 2018 roku znalazł się na podium razem z Pakietem Emerytalnym z PKO TFI. W każdej analizowanej kategorii znalazło się w ścisłej czołówce, w sekcji oferta zajmując pierwsze miejsce (więcej o metodologii piszemy w dalszej części). To głównie zasługa szerokiej palety dostępnych funduszy, poszerzonej dodatkowo w ostatnich miesiącach (łącznie do 27 funduszy o różnych strategiach, w tym 8 cyklu życia). Większość z nich może pochwalić się bardzo dobrą relacją zysku do ryzyka (widoczna poprawa po słabszym 2018 roku). Ponadto ten program oznacza niskie opłaty – specjalne tańsze jednostki K, brak dodatkowych opłat manipulacyjnych, ani za otwarcie czy konwersję. Program wyróżnia się także niskim progiem wejścia (wystarczy 50 zł) oraz pełnym dostępem przez internet.
 
Drugie miejsce w naszym rankingu zajęło IKE w Generali Investments TFI (dawne Union Investment TFI). Towarzystwo wyróżnia się dobrej jakości funduszami, które w obecnej edycji uzyskały najwięcej punktów w kategorii efektywność. Poza tym oferta funduszy w ramach IKE jest szeroka (wybór między 18 strategiami, także niedostępnymi w innych towarzystwach), program jest dostępny przez internet, można z niego skorzystać w pakiecie z IKZE, można też wybrać jeden z kilku gotowych portfeli lub zbudować własny. Przydałyby się jedynie tańsze jednostki, obecnie w ramach IKE dostępne są te podstawowe.
 
Na kolejnych dwóch miejscach naszego zestawienia z podobną liczbą punktów znalazły się dwa programy. Pierwszy z nich to uruchomione pod koniec 2018 roku IKE w AXA TFI. Towarzystwo zaoferowało bardzo atrakcyjny pod względem kosztowym produkt. W ramach IKE AXA udostępniła specjalne tańsze jednostki 16 funduszy o różnych strategiach, w dodatku nie pobiera różnych opłat manipulacyjnych czy za otwarcie. W dodatku program jest dostępny przez internet, a do założenia wystarczy jedynie 50 zł. Przydałaby się jeszcze opcja automatycznego podziału środków pomiędzy fundusze, np. w postaci portfeli modelowych, w których środki są automatycznie przenoszone pomiędzy funduszami w zależności od wieku inwestora (zgodnie z tzw. cyklem życia). Warto też dodać, że fundusze AXA TFI w kategorii efektywność wypadły przeciętnie.
 
Podobną liczbę punktów, co IKE w AXA, uzyskało IKE w Investors TFI. Od lat fundusze tego towarzystwa wyróżniają się wysoką efektywnością – i tak jest też w tej edycji rankingu IKE. W ramach IKE mamy do wyboru 9 różnych funduszy o ciekawych strategiach (przydałby się jeszcze fundusz dłużny dający ekspozycję na zagraniczne rynki). Opłata za zarządzanie jest niewygórowana, choć z zapowiedzi TFI wynika, że będzie obniżana (w ramach IKE). Warto program założyć bezpośrednio w TFI, w innych przypadkach trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami.
 
Wysoko w zestawieniu znalazł się jeszcze Pakiet Emerytalny PKO TFI, który we wszystkich poprzednich edycjach zajmował jedno z pierwszych miejsc. O spadku w tej edycji rankingu zdecydowało pogorszenie w kategorii efektywność (za czym stoją fundusze dłużne). IKE z PKO TFI* wyróżnia to, że oferuje jedynie fundusze zdefiniowanej daty, czyli takie, które są podstawą działania PPK. Wystarczy, że inwestor wybierze fundusz z planowaną datą przejścia na emeryturę, a zarządzający sami będą dostosowywać strukturę portfela pod kątem ryzyka wraz z upływem kolejnych lat. Co do zasady, im bliżej emerytury, w tym bezpieczniejsze instrumenty są inwestowane środki. 
 

O metodologii

W rankingu IKE ocenie poddajemy trzy obszary. Pierwszym z nich jest efektywność. Mierzymy ją, badając relację zysku do ryzyka funduszy z 8 podstawowych grup z segmentu funduszy akcyjnych, mieszanych i dłużnych. Relację tę badamy w różnych horyzontach czasowych – od rocznego do trzyletniego (dla funduszy o niższym poziomie ryzyka) i od rocznego do pięcioletniego (dla funduszy bardziej agresywnych). W tej kategorii przyznajemy maksymalnie 35 na 100 możliwych do uzyskania punktów (w tym roku nieco zwiększyliśmy wagę efektywności). W tegorocznej edycji w tej kategorii najlepiej wypadło IKE w Generali Investments TFI, które ma wysoko ocenione fundusze niemal w każdej analizowanej kategorii.
 
Drugim obszarem są wszelkie koszty, w tym przede wszystkim opłaty za zarządzanie, a także wszelkie opłaty administracyjne (manipulacyjne, za konwersję jednostek jednego funduszu na drugi oraz za uruchomienie IKE). Do uzyskania było maksymalnie 35 punktów. W tej kategorii zwycięzcą zostało IKE z AXA TFI, które kusi bardzo niskimi na tle konkurencji opłatami za zarządzanie (towarzystwo oferuje specjalne tańsze jednostki E), a także brakiem wszelkich opłat manipulacyjnych czy za otwarcie.
 
Trzeci obszar to sama oferta IKE. W tej kategorii analizujemy liczbę dostępnych funduszy i pokrycie przez nie najważniejszych segmentów rynku. Poza tym, doceniamy dostępność funduszy i strategii automatycznej alokacji zmieniającej się wraz z wiekiem inwestora. Bardzo ważnym aspektem jest również możliwość uruchomienia, podglądania wyników i przeprowadzania transakcji przez internet. Dodatkowo punktujemy dostępność w ofercie IKZE i doceniamy niski próg wejścia do IKE. Maksymalnie przyznajemy 30 punktów (mniej niż rok temu). W tej kategorii wygrał zwycięzca całego rankingu – IKE Plus z NN Investment Partners TFI.

Więcej o metodologii

Zespół analizy.pl

*Do oceny jakości funduszy z oferty PKO TFI wzięliśmy tradycyjne fundusze z oferty towarzystwa. Fundusze zdefiniowanej daty częściowo (choć w coraz mniejszym stopniu) na nich bazują.
 
UWAGA: Niektóre towarzystwa oferują kilka wariantów kont, my wzięliśmy pod uwagę te podstawowe, szeroko dostępne.

TAGI:

produktyRanking IKE

zobacz także

↑ na górę