Ulubione fundusze zarządzających
17.05.2017 | Anna Zalewska
Wybór najlepszego funduszu to niełatwe zadanie. Pomóc w tym mogą wskazania samych zarządzających, którzy zamiast inwestować bezpośrednio na rynku, inwestują w wybrane fundusze z oferty konkurencji

Dwa razy w roku towarzystwa funduszy inwestycyjnych publikują sprawozdania funduszy: półroczne – do końca sierpnia, roczne – do końca kwietnia. Są one kopalnią wiedzy dla inwestorów, można w nich sprawdzić w co dokładnie inwestuje zarządzający. Tak się składa, że poza akcjami, obligacjami i innymi instrumentami finansowymi, w portfelach znajdziemy także fundusze konkurencji.
 
Odrzucając przypadki lokowania środków w jednostkach funduszy z oferty własnego TFI, na koniec 2016 roku wartość aktywów ulokowana w funduszach "obcych" firm wyniosła blisko 600 mln zł.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Aż jedna trzecia tej kwoty to środki wpłacone do UniWIBID Plus (UniFundusze SFIO). Co ciekawe jest on wybierany nie tylko do tzw. FOF-ów, czyli funduszy z natury inwestujących w najlepsze fundusze z danej klasy aktywów, ale także przez zarządzających klasycznymi produktami. Według danych na koniec 2016 roku jednostki funduszu znajdowały się w portfelach kilku funduszy z oferty Quercus TFI (w tym Quercus Ochrony Kapitału), ponadto Agio Kapitał, Superfund Płynnościowy, ale i BGŻ BNP Paribas Pieniężny – jednego z najpopularniejszych funduszy 2016 roku.
 
UniWIBID Plus to produkt dla tych, którzy oczekują stabilnego wzrostu jednostki, przy zachowaniu wyższej rentowności od lokat. Chociaż wynikami nie błyszczy na tle konkurentów, to oferuje w zamian przewidywalność oraz transparentną strategię, polegającą na inwestowaniu w dług przedsiębiorstw. Nasi analitycy docenili wysoką jakość funduszu przyznając mu 4 gwiazdki w Ratingu Analiz Online.
 
O blisko połowę mniej środków z konkurencyjnych TFI zgromadził KBC Gamma (KBC Biznes SFIO) – także specjalizujący się w stabilnym wzroście jednostki z niską zmiennością. Jego jednostki znaleźliśmy w portfelach 5 funduszy, tych samych co w przypadku poprzednika. Zarządzający (Bogdan Jacaszek) od lat konsekwentnie realizuje od dawna ugruntowaną politykę inwestycyjną, i jak dotychczas z sukcesami. Opiera się ona na trzech filarach – aktywnie zarządzanej części skarbowej, zdywersyfikowanej części korporacyjnej oraz obligacjach komunalnych. Wysoka jakość funduszu od lat doceniana jest przez naszych analityków, którzy przyznali mu 5 gwiazdek w Ratingu. Ponadto fundusz dwukrotnie otrzymał nagrodę dla najlepszego funduszu gotówkowego – Alfa.
 
Pierwszą trójkę funduszy, które zgromadziły najwięcej środków od konkurencji zamyka UniKorona Pieniężny, na który postawili zarządzający z Superfund TFI, BGŻ Konserwatywny (BGŻ SFIO) oraz dwóch FOF-ów: ING Pakiet Ostrożny oraz DB Fund Instrumentów Dłużnych. To także wysoko oceniony fundusz przez naszych analityków (5 gwiazdek). Jest jednym z najlepszych funduszy w swojej grupie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego jednostka zyskała na wartości +3,2%, o +1,8 pkt proc. więcej od średniej. Jest to produkt zarządzany wielowymiarowo i aktywnie, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Klienci mogą liczyć na to, że rentowność tej inwestycji będzie wyższa niż w przypadku lokat bankowych, jednak muszą mieć świadomość i akceptować szersze niż w przypadku bardziej klasycznych rozwiązań spektrum ryzyk.
 
Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się dwa fundusze dłużne z oferty Aviva Investors Poland TFI. Przede wszystkim warto wspomnieć o Aviva Investors Obligacji Dynamiczny (Aviva Investors FIO). Mimo iż zgromadził znacznie mniej środków od poprzedników, ale pobił rekord jeśli chodzi o liczbę funduszy, do których został nabyty. Na koniec 2016 roku jego jednostki znajdowały się w aż 10 różnych funduszach – w tym w większości w FOF-ach zarówno z parasola mFundusze Dobrze Lokujące SFIO, ING Konto Funduszowe SFIO oraz BGŻ SFIO. Oznacza to, że jego jakość wysoko oceniają zarządzający specjalizujący się w ocenie funduszy, ale także i nasi analitycy. Fundusz może się pochwalić 4 gwiazdkami w Ratingu Analiz Online oraz nagrodą Alfa 2014.  
 
Wśród 10 najpopularniejszych funduszy aż 9 to produkty o niższym poziomie ryzyka – gotówkowe lub dłużne. Pierwszy fundusz akcyjny znalazł się dopiero na 10 miejscu i mowa o Aviva Investors Polskich Akcji. Podobnie jak w przypadku wcześniej pierwszej trójki, także i ten wybierany jest przez zarządzających z konkurencyjnych TFI od lat. Na koniec 2016 roku jego jednostki znaleźliśmy w portfelach aż 9 funduszy. Popularne wśród zarządzających są także NN Średnich i Małych SpółekNN AkcjiAviva Investors Małych Spółek, czy UniAkcje Wzrostu.
 
Warto jeszcze wspomnieć o debiutantach. Po raz pierwszy w portfelach funduszy znalazły się MetLife Akcji Średnich Spółek (2 fundusze), PKO Globalnej Makroekonomii FIZ (1 fundusz), UniAktywny Pieniężny (1 fundusz) oraz NN Lokacyjny Plus

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

analiza funduszunajpopularniejsze fundusze

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę