Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

KBC Gamma - jakość zobowiązuje

12.07.2016 | Marcin Różowski, Paweł Gruber

Data analizy: 12 lipca 2016 r.

Fundusz: GAMMA (GAMMA Biznes SFIO)

Segment: gotówkowe i pieniężne PLN

Grupa: uniwersalne

Rating: Rating dla funduszu GAMMA (GAMMA Biznes SFIO) - 5 gwiazdek
KBC Gamma to fundusz, którego społeczności inwestorów szerzej przedstawiać nie trzeba. Niemal 15-letnia historia oraz blisko 800 mln zł aktywów to wizytówka, którą rzadko który produkt na rynku może się legitymować. Dla naszych czytelników przygotowywaliśmy jego ocenę już 6-krotnie (po raz pierwszy w 2009 r.), z czego najwyższą, 5-gwiazdkową uzyskał w 5 przypadkach. Wbrew pokusie do budowania napięcia możemy zdradzić, że tę sztukę udało się osiągnąć po raz kolejny. Zarządzający (Bogdan Jacaszek) od lat konsekwentnie realizuje od dawna ugruntowaną politykę inwestycyjną, i jak dotychczas z sukcesami. Opiera się ona na trzech filarach – aktywnie zarządzanej części skarbowej, zdywersyfikowanej części korporacyjnej oraz obligacjach komunalnych. Na pierwszej z nich zarządzający może poszukiwać dodatkowej stopy zwrotu, gdy kolejne dwie mają dostarczyć dodatkową rentowność. Jak taka mieszanka sprawdza się w praktyce, najlepiej ilustrują historyczne stopy zwrotu. Z racji płynnościowego charakteru rozwiązania żywotne znaczenie mają te średnio- i krótkoterminowe. Zaczynając od tych pierwszych, na przestrzeni minionych 3 lat udało się zakumulować przewagę nad średnią w wysokości ok. +3,8 pkt proc. – przy obecnych, niskich stopach procentowych to „bonusowa” 2-krotność stopy wolnej do ryzyka. Podobnie dobrze wygląda to z perspektywy 2 lat, z przewagą nad przeciętnym wynikiem +2,5 pkt proc. Pewną rysą na pozytywnym obrazie są rezultaty krótkoterminowe – dla ostatnich 12 miesięcy praktycznie pokrywają się one ze średnią w grupie. W dużej mierze wynika to ze słabszego I półrocza 2016 r. i transakcji na rynku obligacji skarbowych. Pomimo to, wyniki trudno ocenić inaczej niż jako bardzo dobre – wystarczy napisać, że od 2009 roku KBC Gamma tylko raz nie uplasował się w pierwszym kwartylu stóp zwrotu (za pełne lata kalendarzowe).
 
Warto z pewnością zwrócić uwagę na ponadprzeciętnie wysoki (na tle funduszy polskich) udział papierów komunalnych w portfelu. Chociaż spadł on dość istotnie względem historycznej średniej (do 17% portfela na koniec 2015 roku), to nadal stanowi znaczącą pozycję na liście lokat. Preferencja tego typu obligacji wynika z kilku czynników. Przede wszystkim ich rentowność zazwyczaj jest nieco wyższa niż papierów skarbowych, przy teoretycznie podobnym poziomie ryzyka kredytowego. Po drugie zaś, nie ma na nie aktywnego rynku, co pozwala wyceniać je przy wykorzystaniu metody efektywnej stopy procentowej – a to ma pozytywny wpływ na zmienność jednostki. Pomimo to, udział tego typu lokat maleje w sytuacji, gdy papiery skarbowe (szczególnie o zmiennym oprocentowaniu) zyskują na atrakcyjności.
 
Z perspektywy osoby, która rozważa inwestycję w tego typu rozwiązania, liczy się przede wszystkim oczekiwana stopa zwrotu i jej porównanie do obecnej oferty depozytowej. Zgodnie z naszymi szacunkami rentowność portfela na koniec 2015 roku wynosiła ok. 2,9% w skali roku. To oznacza, że po odjęciu opłaty dla klienta pozostaje ok. 2,0%. Być może nie wydaje się to oszałamiającą stawką, ale depozyty dla przedsiębiorstw – a to takim podmiotom przede wszystkim KBC Gamma jest dedykowany - są obecnie oprocentowane na znacznie niższym poziomie.
 
Trudno o odkrywcze wnioski w sytuacji, gdy przy okazji 7 Ratingu fundusz po raz szósty otrzymuje najwyższą ocenę. Jakość rozwiązania pozostaje niezmiennie wysoka, co czyni go jednym z najlepszych reprezentantów grupy pieniężnych i gotówkowych.

Marcin Różowski, Paweł Gruber
Analizy Online

TAGI:

fundusze pieniężne i gotówkoweKBC TFIratingi i analizy funduszy

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj inne analizy i raporty

↑ na górę