Ranking IKZE 2018 – gdzie warto oszczędzać na emeryturę?

17.12.2018 | Katarzyna Czupa
pobierz plik: pdf
Po raz drugi wybraliśmy najlepsze Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – wyróżniliśmy IKZE z niskimi kosztami, bogatą ofertą i wysoką efektywnością zarządzania kapitałem

Temat oszczędzania na jesień życia zwykle zyskuje na popularności pod koniec roku. Z jednej strony świąteczna atmosfera sprzyja postanowieniom, z drugiej strony klienci chcą skorzystać z ulgi podatkowej, jaką oferują Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W miniony poniedziałek podpowiadaliśmy, które IKE wybrać, dziś publikujemy ranking IKZE.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Czytaj więcej o tym, co to jest IKZE i dlaczego warto je mieć:
IKZE można założyć za pośrednictwem kilku instytucji finansowych – m.in. banku, domu maklerskiego, ale również towarzystwa funduszy inwestycyjnych. I to właśnie produkty oferowane przez TFI wzięliśmy pod lupę.

Ranking IKZE 2018 – kto i dlaczego wygrał


Po raz drugi tytuł najlepszego IKZE otrzymało NN – IKZE Plus z oferty NN Investment Partners TFI. Produkt otrzymał 83 punkty w 100 punktowej skali i wyróżnił się w każdej z analizowanych przez nas kategorii.

NN – IKZE Plus może pochwalić się wysoką EFEKTYWNOŚCIĄ funduszy bazowych. Mierzymy ją jako relację zysku do ryzyka każdego funduszu z czterech głównych segmentów (fundusze akcji, mieszanych, dłużnych i pieniężnych). Efektywność analizujemy w różnych horyzontach czasowych – od rocznego do trzyletniego (dla funduszy o niższym poziomie ryzyka) i od rocznego do pięcioletniego (dla funduszy bardziej agresywnych). W tej kategorii przyznajemy maksymalnie 30 na 100 możliwych do uzyskania punktów.

Kolejną zaletą NN – IKZE Plus są niskie KOSZTY. Największy wpływ na ocenę mają opłaty stałe za zarzadzanie funduszami, ale pod uwagę bierzemy również wszelkie opłaty administracyjne: za uruchomienie konta oraz za nabycie i konwersję jednostek. Do uzyskania było maksymalnie 35 punktów.

Produkt z oferty NN Investment Partners TFI ma także ciekawą i rozbudowaną OFERTĘ. W rankingu sprawdzamy liczbę dostępnych funduszy i pokrycie przez nie najważniejszych segmentów rynku. Poza tym, nagradzamy dostępność funduszy i strategii automatycznej alokacji, które sprawiają, że portfel inwestycyjny zmienia się wraz z wiekiem inwestora. W dobie urządzeń mobilnych zwracamy również uwagę, czy możliwe jest uruchomienie IKZE, podglądanie wyników i przeprowadzanie transakcji przez Internet. Dodatkowo punktujemy dostępność w ofercie również IKE i doceniamy niski próg wejścia do IKE. Maksymalnie przyznajemy 35 punktów.

Pełna metodologia jest dostępna w załączonym raporcie w pliku pdf.


Co wyróżnia zwycięzcę rankingu IKZE


O sukcesie NN – IKZE Plus zadecydowało kilka czynników. Wśród zalet znajduje się wysoka efektywność funduszy bazowych oraz niskie koszty. Na uwagę zasługuje fakt, że NN Investment Partners TFI oferuje klientom swoich kont emerytalnych tańsze jednostki funduszy. Co więcej, nie pobiera od nich żadnych opłat administracyjnych i nie jest to obwarowane żadnymi warunkami. Niewątpliwym plusem jest również bardzo niska bariera wejścia (50 zł), która zachęca do oszczędzania. NN – IKZE Plus charakteryzuje się szerokim wachlarzem funduszy bazowych, w tym funduszy cyklu życia (jedno z dwóch TFI na rynku). Daje również możliwość automatycznej alokacji, a obsługa konta może odbywać się wyłącznie online.

Dlaczego warto wybrać IKZE na „piątkę”


Na drugim miejscu podium znalazło się, kolejny rok z rzędu, PKO - IKZE (oferowane w ramach Pakietu Emerytalnego). Zwycięzcę i srebrnego medalistę dzieli naprawdę niewiele. Produkt z oferty PKO TFI może pochwalić się najniższymi opłatami za zarządzanie w całym zestawieniu (w ramach IKZE również oferowane są tańsze jednostki). Zaletą jest także wysoka efektywność zarządzania kapitałem oraz dostępność funduszy cyklu życia. Klienci mogą jednak korzystać jedynie z gotowych strategii, nie mają możliwości samodzielnego wyboru innych funduszy, w które chcą inwestować. Co więcej, są obciążani opłatą z tytułu otwarcia (jest ona dość niska, lecz nie ma możliwości jej uniknięcia) oraz kosztami konwersji, jeśli dokonają więcej niż dwóch zmian w ciągu roku (wtedy opłata wynosi 3%).

Kolejne miejsca w rankingu IKZE


W gronie najlepszych IKZE znalazły się również produkty z oferty AXA TFI i Union Investment TFI. AXA IKZE to jeden z najmłodszych produktów na rynku, zadebiutował pod koniec 2017 r., a w ciągu roku jego ocena znacząco się poprawiła (awans z pozycji „IKZE z potencjałem”). Największą zaletą konta z oferty AXA TFI są bardzo niskie koszty – klienci mogą inwestować w tańsze jednostki, a opłaty administracyjne nie są pobierane. Do tego dochodzi dość atrakcyjna oferta, czyli szeroka baza funduszy, niski próg wejścia, pełna „internetowość” i możliwość skorzystania z IKE (od tego roku). W uzyskaniu wyższej oceny pomogłaby wyższa efektywność funduszy (w stosunku do ubiegłego roku poczyniono pewien postęp) i wprowadzenie automatycznej alokacji.

Tytuł „IKZE na czwórkę” ponownie otrzymało Union Investment TFI. W porównaniu z zeszłoroczną edycją rankingu na uwagę zasługuje poszerzenie palety funduszy bazowych, które charakteryzują się ciekawą polityką inwestycyjną oraz dość konkurencyjnymi opłatami. Mankamentem produktu jest dość wysoka opłata za otwarcie (600 zł, brak możliwości uniknięcia) oraz wysoki próg wejścia (1 tys. zł).

Wśród pozostałych IKZE w porównaniu z pierwszą edycją rankingu, poprawy doświadczyło Esaliens IKZE. Wpłynął na to głównie wzrost efektywności zarządzania oraz wzbogacenie wachlarza funduszy bazowych oferowanych w ramach IKZE.   

W tym roku po raz pierwszy oceniliśmy trzy produkty: IKZE Superfund, PZU IKZE w ramach programu PPE i Alior IKZE. Zaletą pierwszego z kont są względnie niskie koszty zarządzania oraz niezła efektywność funduszy bazowych. Słabą stroną jest natomiast uboga oferta i wysoka opłata za utworzenie konta. Pod względem kosztów i oferty dość dobrze wypadają PZU IKZE w ramach programu PPE i Alior IKZE.

*Do oceny jakości funduszy z oferty PKO TFI wzięliśmy tradycyjne fundusze z oferty towarzystwa. Fundusze zdefiniowanej daty częściowo (choć w coraz mniejszym stopniu) na nich bazują.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

Alior TFIAXA TFIIKZENN Investment Partners TFIPKO TFISuperfund TFITFI PZU

zobacz także

↑ na górę