Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ranking IKE 2018 – gdzie dostaniesz najlepsze IKE?

10.12.2018 | analizy.pl
pobierz plik: pdf
Przedstawiamy piątą edycję rankingu Indywidualnych Kont Emerytalnych Analiz Online. Jest kilka zmian względem poprzedniego roku. Pierwsza i najważniejsza – zdecydowaliśmy się przyznać dwa wyróżnienia dla najlepszego IKE z funduszami inwestycyjnymi

Koniec roku to dobry moment, żeby powziąć nowe postanowienia. Jednym z nich mogłoby być regularne oszczędzanie lub inwestowanie z myślą o emeryturze. W Polsce mamy naprawdę dobre produkty, dzięki którym możemy to realizować. Mowa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W tym materiale skupiamy się na IKE.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Czytaj więcej o tym, co to jest IKE i dlaczego warto je mieć:


Zalety IKE
IKE – Niezbędnik przyszłego emeryta [INFOGRAFIKA]
Jak dobrze wybrać IKE? Przedstawiamy kilka porad

IKE można założyć za pośrednictwem kilku instytucji finansowych – m.in. banku, domu maklerskiego, ale również towarzystwa funduszy inwestycyjnych. To właśnie ranking IKE oferowanych przez TFI co roku publikujemy na łamach naszego serwisu analizy.pl.

Ranking IKE 2018 – kto i dlaczego wygrał


W tym roku przeanalizowaliśmy siedemnaście Indywidualnych Kont Emerytalnych oferowanych przez TFI. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przyznać dwa wyróżnienia dla najlepszego IKE. Są to Pakiet Emerytalny PKO TFI oraz IKE Plus NN Investment Partners TFI. W naszej ocenie, te towarzystwa dostarczają najlepsze IKE, ponieważ:

– Fundusze, w które mogą być inwestowane środki są EFEKTYWNE. Mierzymy to, badając relację zysku do ryzyka każdego z funduszu z czterech głównych segmentów (fundusze akcji, mieszanych, dłużnych i pieniężnych). Relację tę badamy w różnych horyzontach czasowych – od rocznego do trzyletniego (dla funduszy o niższym poziomie ryzyka) i od rocznego do pięcioletniego (dla funduszy bardziej agresywnych). W tej kategorii przyznajemy maksymalnie 30 na 100 możliwych do uzyskania punktów.

KOSZTY zarządzania funduszami oraz wszelkie opłaty administracyjne są albo bardzo niskie na tle konkurencji albo nie ma ich wcale. Przeanalizowaliśmy opłaty za zarządzanie, opłaty manipulacyjne, za konwersję jednostek jednego funduszu na drugi oraz za uruchomienie IKE. Do uzyskania było maksymalnie 35 punktów.

– Obydwa towarzystwa mają ciekawą i rozbudowaną OFERTĘ IKE. W tej kategorii analizujemy liczbę dostępnych funduszy i pokrycie przez nie najważniejszych segmentów rynku. Poza tym, doceniamy dostępność funduszy i strategii automatycznej alokacji zmieniającej się wraz z wiekiem inwestora. Bardzo ważnym aspektem jest również możliwość uruchomienia, podglądania wyników i przeprowadzania transakcji przez internet. Dodatkowo punktujemy dostępność w ofercie również IKZE i doceniamy niski próg wejścia do IKE. Maksymalnie przyznajemy 35 punktów.

Pełna metodologia jest dostępna w załączonym raporcie w pliku pdf.


 

Co wyróżnia zwycięzców rankingu IKE


To, co szczególnie wyróżnia obydwa IKE, to dostępność funduszy zdefiniowanej daty, czyli „funduszy na całe życie”. Wystarczy, że inwestor wybierze fundusz z planowaną datą przejścia na emeryturę, a zarządzający sami będą dostosowywać strukturę portfela pod kątem ryzyka wraz z upływem kolejnych lat. Co do zasady, im bliżej emerytury, w tym bezpieczniejsze instrumenty są inwestowane środki. PKO TFI oparło swoją ofertę wyłącznie o fundusze tego typu*, za to NN Investment Partners TFI oferuje dodatkowo wiele innych, tradycyjnych funduszy inwestycyjnych (w sumie 23, stąd więcej punktów w kategorii OFERTA).

IKE przez internet


Co ważne z perspektywy nowego pokolenia klientów, obydwa IKE mogą być założone i prowadzone przez internet. Nie jest to regułą wśród konkurentów. Tylko połowa TFI daje możliwość uruchomienia, podglądania stanu portfela i przeprowadzania zmian całkowicie zdalnie. Poza zwycięzcami są to IKE Agio, BPS – IKE, IKE z funduszami ESALIENS, IKE w Rockbridge TFI, Skarbiec Program Emerytalny, IKE Allianz oraz IKE w Union Investment TFI. 

Wracając do zwycięzców – PKO TFI wyprzedziło o dwa punkty NN IP TFI. Zaważył spadek efektywności funduszy drugiego z wymienionych (przede wszystkim w perspektywie ostatnich 12 miesięcy). Niemniej w długim terminie fundusze te wciąż pozostają bardzo konkurencyjne i między innymi dlatego naszym zdaniem NN IP TFI razem z PKO TFI zasługują na miano „najlepszego IKE z funduszami” w Polsce.

Kolejne miejsca w rankingu IKE


Podobnie jak rok temu trzecie miejsce przyznaliśmy IKE w Union Investment TFI. To towarzystwo ma bardzo konkurencyjny produkt pod względem oferty (19 funduszy). Bardzo dobrze wypada również pod kątem efektywności i opłat – wszelkie transakcje (nabycie, transfer, konwersja) są bezpłatne, choć łyżką dziegciu jest opłata za uruchomienie IKE wynosząca 600 zł – ta w bardzo długim terminie nie ma dużego znaczenia, ale na pewno nie zachęca niezdecydowanych potencjalnych inwestorów do wyboru właśnie tego IKE.

Na kolejnych miejscach znalazły się IKE w Investors TFI i Skarbiec Program Emerytalny. Investors TFI po raz trzeci z rzędu uzyskało najwięcej punktów w kategorii „efektywność funduszy”. Ich oferta znana jest z nieszablonowego podejścia przede wszystkim do funduszy akcji i mieszanych. Zarządzający dużą część środków lokuje na giełdach zachodnich. W minionych 12 miesiącach wysoki udział spółek technologicznych w tych funduszach zdecydowanie pomógł uplasować się wysoko na tle konkurencji.

Skarbiec TFI z kolei świetnie wypadło pod kątem oferty – dużo funduszy na rynki akcji i obligacji całego świata (w sumie 21) sprawia, że każdy inwestor może stworzyć portfel dla siebie.

IKEz potencjałem


W tej edycji postanowiliśmy wyróżnić dwa IKE. Pierwsze może być niespodzianką, ponieważ chodzi o debiutanta w naszym rankingu. IKE w BPS TFI otrzymało 67 punktów – na tle konkurentów docenić należy brak opłat manipulacyjnych, dostęp przez internet, możliwość wyboru strategii automatycznej alokacji oraz dostępność IKZE.

Z kolei wysoka ocena Esaliens TFI (65 pkt.) to zasługa poprawy efektywności funduszy względem poprzedniego roku (m.in. dzięki inwestycjom w Stanach Zjednoczonych, do których TFI od zawsze chętnie sięga). Poza tym znacznie powiększona została oferta funduszy inwestycyjnych w ramach IKE. Od tego roku dostępnych jest ich 15.

W 2018 roku grono ocenianych IKE z funduszami powiększyło się o wspomniany BPS IKE, Alior IKE, IKE BGŻ BNP Paribas i IKE z AXA. Ostatni z wymienionych uruchomiony został kilka dni przed publikacją niniejszego raportu, stąd nie znalazł się w zestawieniu. 
 
Zespół Analiz Online

*Do oceny jakości funduszy z oferty PKO TFI wzięliśmy tradycyjne fundusze z oferty towarzystwa. Fundusze zdefiniowanej daty częściowo (choć w coraz mniejszym stopniu) na nich bazują.

TAGI:

dodatkowa emeryturaemeryturaIII filarIKErankingRanking IKE

zobacz także

↑ na górę