Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Jak rozliczyć ulgę na IKZE?

29.03.2018 | Wojciech Kiermacz
Został tylko miesiąc, aby złożyć PIT w urzędzie skarbowym. Jeśli oszczędzasz na emeryturę wykorzystując IKZE możesz uwzględnić to w swoim corocznym rozliczeniu i w 2017 roku otrzymać nawet do 1637 zł zwrotu

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, daje unikalną możliwość optymalizacji podatkowej przeciętnym inwestorom i oszczędzającym. Wpłaty na to konto obniżają nasz dochód do opodatkowania. W zależności od skali podatkowej, według której się rozliczamy, możemy uzyskać nawet do 1637 zł. Dokładnie tyle dostaniemy, gdy rozliczamy się według najwyższej stawki podatkowej (32%) i wpłaciliśmy maksymalną dopuszczalną w 2017 roku kwotę w wysokości 5115,60 zł*. Gra jest warta świeczki również przy niższych wpłatach i skali podatkowej:

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.Aby pieniądze do nas wróciły należy je wykazać w corocznym PIT. W przypadku osób fizycznych do PIT-36 lub PIT-37 należy dołączyć PIT/O i wypełnić pole nr 29, gdzie podajemy kwotę, którą przeznaczyliśmy na wpłatę na IKZE:W przypadku przedsiębiorców, którzy wypełniają PIT-36L, rozliczających się podatkiem liniowym, wpłaty na IKZE wykazuje się w jednym dokumencie w polu nr 26:


Termin składania zeznać  podatkowych mija 30 kwietnia.

Jeśli jeszcze nie masz IKZE, warto rozważyć jego założenie. Jeśli dokonasz wpłat w tym roku (tegoroczny limit to 5331,60 zł), w przyszłym będzie można je rozliczyć w PIT. Zaletą IKZE jest to, że można je prowadzić za pośrednictwem jednej z kilku instytucji w różnych formach:

  • w bankach w formie lokaty,
  • w TFI w formie funduszy inwestycyjnych,
  • u ubezpieczycieli w formie produktów opakowanych w polisę na życie,
  • w domach maklerskich oferujących dostęp do różnych instrumentów – akcji, ETF-ów, kontraktów i innych,
  • oraz w PTE w formie Dobrowolnych Funduszy Emerytalnych.

Warto pamiętać, że w IKZE nie występuje podatek od zysków kapitałowych – warunek to oszczędzanie przez min. 5 lat (przy czym wystarczy jeden przelew w roku) i brak wypłaty środków przed ukończeniem 65 roku życia. Przy wypłacie środków z IKZE zapłacimy natomiast zryczałtowany 10-procentowy podatek od całości środków zgromadzonych na koncie. IKZE daje również dużą elastyczność jeśli chodzi o częstotliwość wpłat na konto, gdyż poza wspomnianymi 5 latami, nie wymagana jest systematyczność.

Czytaj również: IKZE 2017 - Ranking Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego Analiz Online

*1,2– krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia brutto ustalonego w projekcie ustawy budżetowej

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

IKZE

zobacz także

↑ na górę