Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2020-02-28)

28.02.2020 | Jan Chojnacki
W tygodniu kończącym luty na giełdach pojawiają się ponadprzeciętne spadki

Przez giełdy przechodzi wysoka fala przecen wywołana obawami o wzrost gospodarczy w związku z epidemią koronawirusa. Na przestrzeni ostatniego tygodnia wyraźnie wzrosła liczba zarażonych w Europie, szczególnie w północnych Włoszech.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zobacz również: szczegółowa mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa

Indeks VIX, czyli tzw. indeks strachu, mierzący zmienność na amerykańskim indeksie S&P 500, urósł od początku tygodnia o ponad 100%, do poziomu ostatnio widzianego podczas brutalnej korekty w czwartym kwartale 2018 roku. Polski WIG20 spadł poniżej silnego wsparcia 2000 pkt i na piątkowym otwarciu znalazł się na poziomie poniżej 1800 pkt, wracając do poziomów z 2016 roku. Podobnie sytuacja ma się na reszcie światowych giełd. Amerykańskie indeksy Nasdaq, S&P500 i Dow Jones znajdują się 12% poniżej swoich niedawno wypracowanych historycznych szczytów. Niemiecki DAX spadł z kolei o 13,5% na przestrzeni ostatnich 6 sesji. Jest to najszybsze tempo spadków od 2008 roku.
 

Złoto spada, obligacje rosną

W mijającym tygodniu ceny złota, wbrew oczekiwaniom, spadały, pomimo nurkujących indeksów akcji i paniki wywołanej koronawirusem. Zyskują z kolei amerykańskie obligacje rządowe. Ich rentowność spadła (ceny wzrosły) w tym tygodniu o ponad 25 pb. do poziomu 1,19%. W przypadku polskich papierów mamy również do czynienia ze znacznym spadkiem rentowności o ponad 37 pb. do poziomu 1,68%.
 

Nowy ETF na giełdzie

Od wtorku na warszawskiej giełdzie notowany jest Beta ETF WIG20lev Portfelowy FIZ, czyli fundusz mający za zadanie odzwierciedlać notowania indeksu WIG20lev. Od początku swojej krótkiej historii zdążył stracić na wartości ponad 23%, czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym czasie indeks WIG20.
 

PPE rosną jak na drożdżach

Komisja Nadzoru Finansowego zarejestrowała rekordową liczbę nowych pracowniczych programów emerytalnych (PPE). W 2019 zarejestrowano ich ponad 700. Liderem w pozyskiwaniu nowych firm są NN IP TFI oraz TFI PZU.
 

Rosną zyski TFI, przychody spadają

Branża towarzystw funduszy inwestycyjnych w 2019 roku wypracowała 954 mln zł zysku netto. To o 4,9% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast przychody towarzystw spadły do 3 564 mln zł. Jest to ok. 375 mln mniej niż w roku 2018.

W tym tygodniu pisaliśmy

Zachęcamy również do oglądania codziennych transmisji na żywo z Robertem Stanilewiczem i Rafałem Bogusławskim, w których komentują bieżące wydarzenia rynkowe

TAGI:

bessakoronawiruspodsumowanie tygodniazłoto

Popularne


zobacz także

↑ na górę