Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Złoto winduje wyniki funduszy

26.02.2020 | Olga Sierakowska
Koronawirus uderzył w rynki – w ostatnich dniach tracą giełdy, a inwestorzy kierują się ku bezpiecznym przystaniom. Beneficjentem tej sytuacji są fundusze z ekspozycją na złoto. Ile zyskały – sprawdzamy

Ostatnio pojawia się coraz więcej niepokojących informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Choć jeszcze niedawno obawy związane z epidemią wydawały się nieco przygasać, a wirus dotykał głównie państw azjatyckich, to jednak kolejne przypadki zachorowań odnotowano również w kilku krajach europejskich m.in. Włoszech, Austrii czy Szwajcarii. Naturalnie narastające obawy m.in. o stan globalnej gospodarki wpłynęły na sentyment inwestycyjny. Wiele giełd odnotowało spadki (m.in. indeksy amerykańskie, które jeszcze niedawno sukcesywnie ustanawiały nowe maksima). W efekcie indeks grupujący globalne rynki akcji – MSCI AC World – doświadczył korekty, tracąc nie tylko wypracowane w bieżącym roku wzrosty. Od początku roku zanurkował -4,0%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


W obliczu tych wydarzeń na znaczeniu coraz bardziej zyskują bezpieczne przystanie, za które uznawane jest m.in. złoto. Jego ceny od początku roku wzrosły o +8,3% (w ujęciu dolarowym). Warto dodać, że w ostatnich dniach szlachetny kruszec znalazł się na najwyższych poziomach od 7 lat. Popyt na złoto wspiera również łagodna polityka banków centralnych (w wielu krajach obserwujemy ujemne rentowności obligacji) oraz oczekiwania wielu inwestorów dotyczące możliwego wzrostu inflacji. Presja na rządy w celu wsparcia spowalniających gospodarek może wywołać jej wzrost, a właśnie złoto jest uznawane za zabezpieczenie przed inflacją. Choć zdaniem ekspertów obecne przyspieszenie wzrostu ceny złota może nieco wyhamować, to jednak w długim terminie istnieje szansa, że trend wzrostowy się utrzyma – więcej informacji o sytuacji na rynku złota w wywiadzie z Rafałem Bogusławskim.Mając na uwadze obecną sytuację na rynku kruszcu, sprawdziliśmy jak radzą sobie fundusze z ekspozycją na ten metal szlachetny.


Jak wynika z tabeli rozwiązania z ekspozycją na metale szlachetne od początku roku do 24 lutego zyskały średnio +9,5%. Co więcej była to jednocześnie najbardziej zyskowna grupa funduszy w tym okresie. Najwyższą stopę zwrotu wypracował w tym czasie Superfund Goldfuture (+15,0%) – to niestandardowy produkt, który łączy inwestycje w złoto ze strategią managed futures, w ramach której wykorzystywane są również akcje, towary czy waluty. Stąd też jego stopa zwrotu znacząco różni się od zysku z inwestycji w złoto. Na podium uplasowały się również, niemal ex aequo, Investor Gold Otwarty (+9,3%) oraz QUERCUS Gold (+9,2%). Wyniki tych funduszy są znacząco zbliżone do inwestycji w szlachetny kruszec. Wynika to z faktu, iż lokują one gros aktywów w rozwiązania – odpowiednio ETF-y czy kontrakty terminowe – których instrumentem bazowym jest złoto fizyczne. W związku z tym ich notowania w dużym stopniu „naśladują” ceny kruszcu. Wyniki pozostałych produktów również są wysokie, szczególnie mając na względzie stopy zwrotu, jakie można było odnotować, inwestując w inne klasy aktywów.

Czytaj również: Dlaczego i jak zainwestować w złoto?

Warto dodać, że część produktów z ekspozycją na złoto jest dostępnych na platformie inwestycyjnej KupFundusz.pl. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką paletą funduszy, która znajduje się w Katalogu funduszy. Warto również monitorować bieżącą sytuację rynkową, gdyż umożliwia ona oportunistyczne podejście do inwestowania.

TAGI:

analiza funduszuanaliza wskaźnikówjak inwestowaćkupfundusz.pl

Popularne


zobacz także

↑ na górę