Czym się kierujemy wybierając fundusz? [WYNIKI ANKIETY]

05.09.2016 | Wojciech Kiermacz
Fundusz inwestycyjny chcemy wybrać sami. Analizujemy historyczne stopy zwrotu, czytamy rating i rzadko polegamy na opinii innych, w tym doradców – tak wynika z naszej ankiety


Najważniejszym dla naszych czytelników kryterium podejmowania wyboru funduszu, jest analiza historycznych stóp zwrotu (33%). Najprostsza z metod służąca ocenie każdej inwestycji. Jednak jak każde narzędzie, również i to, można używać w niewłaściwy sposób. Można wskazać kilka podstawowych błędów, jakie popełniamy chcąc wybrać rozwiązanie na podstawie jego wyników. Przede wszystkim, analizowany okres. Ten musi być odpowiednio długi dla poszczególnych grup. Przyjęło się oceniać fundusze akcji w horyzoncie co najmniej 3-letnim, a najlepiej 5-letnim (na taki okres najczęściej wskazują towarzystwa w KIID-ach funduszy akcji), tak by objąć cały cykl koniunkturalny złożony z okresów wzrostowych i spadkowych. Dla funduszy o niższym profilu ryzyka, np. gotówkowych i pieniężnych okres ten może być znacznie skrócony. A co robić, gdy mamy do czynienia z nietypową grupą, na przykład absolutnej stopy zwrotu? Pomocne może się okazać bardziej wyrafinowane podejście, jakim jest ocena przesuwanych 12 miesięcznych stóp zwrotu i sprawdzenie ile razy w danym okresie udało uzyskać się dodatni wynik.
 
Równie często, przy wyborze funduszu, kierujemy się oceną polityki inwestycyjnej (26%). Szukamy rozwiązań ciekawych, które potencjalnie mogą dostarczyć wyższe stopy zwrotu, niż tradycyjne produkty. Co piąty ankietowany (21%) pomocy szuka w ratingach funduszy. To doskonałe narzędzie zarówno dla doświadczonych inwestorów, którzy mogą zapoznać się ze szczegółową analizą produktu, a także dla zupełnie początkujących, bo są napisane w taki sposób, aby każdy mógł sobie wyrobić własne zdanie. Dotychczas Rating Analiz Online przyznano 169 funduszom. 
 
Tylko 3% osób, które brały udział w naszej ankiecie, przy wyborze funduszu korzysta z pomocy doradcy. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

ankietawyniki ankiety

zobacz także

↑ na górę