Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (wrzesień 2019)

03.10.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Wrzesień przyniósł poprawę na rynkach kapitałowych. Wszystkie fundusze emerytalne wypracowały zysk

Po sierpniowej zadyszce na rynkach znów zagościł optymizm, pchając w górę indeksy. Amerykańskie indeksy znalazły się w pobliżu szczytów hossy. Na warszawskiej giełdzie odbiły głównie spółki o największej kapitalizacji – indeks WIG20 zyskał +1,8%, choć wciąż pozostaje pod kreską, licząc od początku roku (-4,5%). Od czterech miesięcy trwa słabsza passa najmniejszych spółek zgrupowanych w indeksie sWIG80. We wrześniu indeks ten stracił -1,1, mimo to dzięki udanym pierwszym miesiącom roku, zyskuje w tym roku +8,6%.

 

Wyniki funduszy emerytalnych

Otwarte fundusze emerytalne, których portfele od reformy w 2014 roku wypełnione są akcjami (na koniec sierpnia ich udział w zagregowanym portfelu wynosił 81%), zyskały we wrześniu średnio +1,2%. Wszystkie fundusze wypracowały zyski, w tym najwyższe OFE PZU „Złota Jesień”. W dłuższym terminie średni wynik OFE wynosi +7,4% (dla okresu 5-letniego) oraz +52,5% (dla 10-letniego).

OFE

 

Ranking OFE

We wrześniowym rankingu funduszy emerytalnych, w którym analizujemy relację zysku do ryzyka, pierwsze miejsce utrzymał Aviva OFE. Fundusz ten otrzymał najwyższe noty 5a w obu horyzontach (rocznym i trzyletnim). Na drugie miejsce wrócił Nationale-Nederlanden OFE – największy fundusz na rynku, którego ocena roczna powróciła do najwyższego poziomu 5a (w sierpniu spadła do 2a). Na ostatnie miejsce spadł natomiast PKO BP Bankowy OFE, którego obie noty są na najniższym poziomie 1a.

OFE

 

Aktywa funduszy emerytalnych

Odbicie na warszawskiej giełdzie, a co za tym idzie dodatnie wyniki funduszy emerytalnych, przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w OFE. Na koniec września wyniosła ona 154,3 mld zł, czyli o +1,1% więcej niż miesiąc wcześniej. Ujemny wpływ na  dynamikę aktywów miał tzw. „suwak”. W sierpniu OFE przelały z tego tytułu na konta ZUS 548,7 mln zł, jednocześnie otrzymując z tytułu składek 255 mln zł.
 

OFE - aktywa - wrzesień 2019

 

Komentarz IGTE


Po słabszych wakacyjnych miesiącach na warszawskim parkiecie poprawiła się koniunktura i OFE, których aktywa składają się głównie z akcji, uzyskały wynik korespondujący z  tą tendencją. W okresie 36 miesięcy OFE pozwoliły na zwrot z inwestycji na poziomie 15% co jest bardzo dobrym wynikiem i pokazuje wartość rynku kapitałowego w porównaniu chociażby z ofertami lokat bankowych. Na naszą giełdę zaczęły spływać składki z PPK. Z każdym miesiącem podaż kapitału z tego źródła będzie rosła, co w konsekwencji będzie miało wpływ na poprawę wyników osiąganych w dłuższym okresie z inwestycji w akcje notowane na GPW – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, wiceprezes IZFiA.

TAGI:

IGTEOFEwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę