Polska Agencja Ratingowa bez rejestracji

31.07.2019 | analizy.pl
Źródło: Lisa S. / Shutterstock.com
ESMA odmówiła wpisania Polskiej Agencji Ratingowej (PAR) na listę instytucji uprawnionych do wydawania ocen wiarygodności kredytowej. Powodem odrzucenia wniosku mają być obawy o upolitycznienie – donosi Puls Biznesu

W Polsce istnieją dwie agencje ratingowe, należące do prywatnych właścicieli – Eurorating (od 2014 r.) oraz INC Rating (od 2015 r.). Utworzony przez GPW w 2014 roku Instytut Analiz i Ratingu, przekształcony w 2017 roku przy udziale PFR i BIK w Polską Agencję Ratingową, jest państwowy. Rozwój PAR stanowi jeden z elementów "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", jest także jedną z inicjatyw strategicznych zaktualizowanej strategii warszawskiej giełdy na kolejne lata.

Agencja miała rozpocząć działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 roku. Miała zająć się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym emitentów obligacji, a korzystać z niej miały małe i średnie firmy, których nie stać na zakup ocen wiarygodności kredytowej od światowych agencji jak Fitch czy Moody's. Do rozpoczęcia działalności ratingowej konieczna była jedynie rejestracja w Europejskim Nadzorze Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Tymczasem, według doniesień Pulsu Biznesu, ESMA nie wpisała PAR do rejestru, a powodem była obawa o niską jakość wydawanych ocen wiarygodności kredytowej. Obawa ta miała wynikać z niepewności co do odporności PAR na naciski polityczne. W praktyce uniemożliwia to prowadzenie działalności, jaką planował PAR.

TAGI:

agencje ratingowe

zobacz także

↑ na górę