Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2016)
16.11.2016 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf

W trzecim kwartale 2016 roku mieliśmy do czynienia z wyraźnym wyhamowaniem odpływu kapitału z funduszy zagranicznych. Wartość aktywów wzrosła o +1,8%

Na koniec września 2016 roku wartość aktywów ulokowanych w funduszach zagranicznych wyniosła ponad 5,57 mld zł. Choć to wyraźnie mniej niż w szczytowym momencie, gdy przekraczała 7,0 mld zł (maj 2015), to jednak dało się odczuć wyhamowanie spadkowej tendencji z ostatnich miesięcy. Podczas gdy w pierwszej połowie roku aktywa zmniejszyły się o 1/10, w III kwartale wzrosły o ponad +1,8%. Te dane są jeszcze lepsze, gdy weźmiemy pod uwagę ujęcie walutowe. Aktywa wyrażone w USD przyrosły bowiem o ponad +5,0%.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


O poprawie sytuacji zdecydowało wyhamowanie odpływu kapitału. W pierwszej połowie roku, praktycznie każdy miesiąc kończył się z przewagą umorzeń. Tymczasem według naszych szacunków w miesiącach wakacyjnych klienci wpłacili netto do funduszy zagranicznych ponad +50 mln zł i jedynie wrzesień zakończył się z ujemnym saldem wpłat i wypłat. 


Pod względem dynamiki aktywów, pozytywnie wyróżniły się fundusze mieszane (ponad+10%) oraz akcyjne (+3,6%), które umacniają swoją pozycję na rynku (ich udział w strukturze przekroczył 51%). W trzecim kwartale w największym stopniu rosły aktywa funduszy inwestujących na rynkach wschodzących (głównie azjatyckich oraz Ameryki Łacińskiej). W odmiennej sytuacji znajdują się fundusze dłużne, które nieprzerwanie tracą aktywa od końca 2014 roku. W trzecim kwartale zmniejszyły się o kolejne -2,0%, a ich wartość spadła do 2,2 mld zł. Oczywiście nie wszystkie fundusze traciły aktywa, popularnością cieszyły się wybrane rozwiązania, wśród których znalazły się m.in. fundusz obligacji high yield, obligacji zlinkowanych z inflacją, fundusz obligacji rynków wschodzących, czy fundusz obligacji zamiennych na akcje.

Zespół Analiz Online
 
Zaprezentowane w raporcie aktywa pochodzą od instytucji zagranicznych, których tytuły uczestnictwa były dystrybuowane na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego, oraz w wyniku sprzedaży poprzez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

TAGI:

aktywa funduszy zagranicznychraportwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę