Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (grudzień 2018)

04.01.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Grudzień przyniósł niewielkie straty oszczędzającym OFE. Choć cały rok zakończył się z ujemnymi wynikami, w skali trzech lat OFE zyskały średnio +18,1%

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Z perspektywy globalnych rynków grudzień nie tylko nie przyniósł rajdu Świętego Mikołaja, ale był jednym z gorszych miesięcy 2018 roku. Indeks MSCI AC World stracił -7,2%. To głównie efekt pogorszenia koniunktury na rynkach rozwiniętych, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Znacznie lepiej było na krajowym rynku, choć i tak główne indeksy zakończyły miesiąc z niewielką stratą.

Wyniki funduszy emerytalnych


Indeks WIG, po bardzo dobrym listopadzie, stracił -0,9%. Nieco lepiej radziły sobie spółki największe z indeksu WIG 20 (-0,6%). W niesprzyjających warunkach OFE straciły średnio -1,3%. Średnią tą w dużym stopniu zaniża OFE PZU „Złota Jesień” (lider z listopada), który stracił -2,2%. Generalnie rok 2018 był trudny dla inwestorów, nie tylko polskich. Po bardzo dobrym 2017 roku, na rynki powróciła zmienność, szczególnie pod koniec roku. W efekcie większość giełdowych indeksów straciła na wartości. Dla przykładu amerykański S&P500 stracił -6,2%, niemiecki DAX -18,3%, a chiński CSI300 nawet -25%. Na tym tle nie najgorzej zachowywał się warszawski parkiet, któremu ciążyła głównie afera GetBack, rozlewając się na znaczną część rynku kapitałowego. Indeks szerokiego rynku zakończył rok ze stratą -9,5%. Wyniki OFE, których portfele pełne są polskich akcji, były podobne (średnia strata wyniosła -9,7%). Mimo słabszego roku, wyniki w dłuższych terminach, czyli takich, w których należy analizować produkty emerytalne, wciąż pozostają solidne. W skali 36 miesięcy średnia stopa zwrotu wynosi +18,1%.

Wyniki funduszy emerytalnych (grudzień 2018)

Ranking OFE


Grudzień przyniósł sporo przetasowań w rankingu OFE. Lider listopadowego zestawienia Aviva OFE spadł na piątą pozycję, co jest efektem obniżenia noty rocznej z 5a na 3a. To jednak wciąż fundusz wysoko przez nas oceniany, jego ocena 3-letnia wzrosła do najwyższego poziomu 5a. Na pierwsze miejsce, dość niespodziewanie, wskoczył natomiast OFE Pocztylion, który bardzo dobrze prezentuje się w horyzoncie ostatnich 12 miesięcy. Mimo że nie wypracował najwyższego wyniku w 2018 roku, to relacja stopy zwrotu do ryzyka była najwyższa ze wszystkich OFE – stąd skok oceny z 2a do 5a. Bardzo dobrze w horyzoncie rocznym prezentuje się także AEGON OFE, który utrzymał drugą pozycję w rankingu. Na trzecie miejsce wskoczył natomiast Generali OFE, który powoli notuje poprawę ocen także w horyzoncie długoterminowym – przez długi czas była to najniższa nota 1a, 5 miesięcy temu wzrosła do 2a, a w grudniu do neutralnego poziomu 3a. 

Ranking OFE 2018

Duży spadek w naszym zestawieniu (z piątego na dziewiąte miejsce) zanotował OFE PZU „Złota Jesień”, który poniósł najwyższą stratę w grudniu (-2,2%). W efekcie spadła ocena 12-miesięczna do najniższego poziomu 1a. Nota długoterminowa, po wielu miesiącach utrzymywania się na najwyższym poziomie 5a, spadła do (wciąż wysokiego) 4a. Najsłabiej w naszym rankingu wypadł PKO BP Bankowy OFE, który w grudniu otrzymał najniższą notę (1a) w zestawieniu rocznym.

Aktywa OFE


Grudzień zakończył się spadkiem aktywów zgromadzonych w OFE o -2,5 mld zł (-1,6%) do 157,3 mld zł na koniec miesiąca. To pokłosie słabszych wyników z zarządzania (ok. -2,1 mld zł). Jednocześnie szacujemy, że ujemny bilans przepływów między OFE a ZUS wyniósł w grudniu ponad -0,5 mld zł. OFE przelały do ZUS w ramach tzw. suwaka środki w wysokości 605,3 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie +86 mln zł.


Aktywa OFE - grudzień 2018


Zespół Analiz Online


[1] MSCI AC World odzwierciedla zachowanie 23 głównych indeksów giełdowych z krajów rozwiniętych i 24 z krajów wschodzących.

TAGI:

OFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę