KNF reaguje na skargi w sprawie GetBack

17.05.2018 | Zespół Analiz Online
Komisja poinformowała, że osoby wprowadzone w błąd co do obligacji GetBack powinny kierować zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury

Z komunikatu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w czwartek 17 maja br. wynika, że KNF otrzymuje coraz większą liczbę skarg na działania podmiotów uczestniczących w procesie sprzedaży obligacji GetBack. Komisja apeluje by osoby wprowadzone w błąd w procesie sprzedaży obligacji GetBack kierowały zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. Ma to zapewnić „najsprawniejsze procedowanie organów państwowych”.

Jak poinformowano z dotychczasowych skarg od inwestorów wynika, że niektórzy pośrednicy, którzy uczestniczyli w procesie sprzedaży obligacji nie uwzględniali indywidualnej sytuacji klientów, ich wiedzy i doświadczenia na rynku finansowym. Komisja podkreśliła, że z niektórych skarg i załączonych do nich wydruków mailowych wynika, że inwestorzy mogli zostać wprowadzeni w błąd co do natury instrumentu finansowego, jakim są obligacje oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w te papiery wartościowe. Wprowadzenie w błąd mogło być dokonane przez osoby reprezentujące podmioty zaangażowane w dystrybucję obligacji GetBack SA. UKNF wskazuje, iż takie zachowanie - może co do zasady stanowić przestępstwo oszustwa z art. 286 par 1 kodeksu karnego polegającego  na wprowadzenia w błąd w celu osiągniecia korzyści majątkowej.

/aol

TAGI:

Analizy OnlineGetback

zobacz także

↑ na górę