​Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (czerwiec 2017)

06.07.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
W czerwcu światowe rynki kapitałowe postawiły zarządzającym funduszami absolutnej stopy zwrotu trudne warunki

Z jednej strony globalny rynek akcji mierzony indeksem MSCI AC World wzrósł o +0,3%, a solidnie zarobić dały giełdy w Azji, Turcji czy Stanach Zjednoczonych; rosła również giełda w Polsce. Z drugiej spadki dotknęły większość giełd Europy Zachodniej. Od -2% do -4% zniżkowały parkiety w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Do tego dodać trzeba korektę na rynku złota i ropy naftowej. W rezultacie tylko połowa funduszy absolutnej stopy zwrotu zakończyła miesiąc z zyskiem.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Najwyższy wynik wypracował fundusz z oferty Skarbiec TFI – Skarbiec Market Opportunities (+6,2%). Jego skuteczność w okresie ostatnich trzech lat plasuje go mniej więcej w połowie stawki (71%). Na 24 roczne okresy (przesuwane co miesiąc) w ostatnich 3 latach, 17 zakończył z zyskiem. Wśród rozwiązań otwartych wyróżnić można BPH Selektywny, którego jednostki wzrosły w czerwcu o +1,1%. Fundusz zalicza się do grona dziewięciu, które charakteryzuje 100-procentowa skuteczność.

Do funduszy, które poprawiły swoją skuteczność zalicza się Opera Alfa-plus.pl. Od grudnia przesuwana roczna stopa zwrotu nie spada poniżej +10%. Zarządzający korzysta z hossy na warszawskiej giełdzie - według ostatniego sprawozdania ponad jedna trzecia portfela to polskie akcje. W przeszłości jednak z wynikami bywało różnie – stąd 50-procentowa skuteczność funduszu z oferty Opera TFI.


Wśród rozwiązań zamkniętych wycenianych co miesiąc mamy dwóch debiutantów. Stało się tak, ponieważ obydwa mają za sobą rok funkcjonowania. Pierwszy z nich to Sniper FIZ, który zadebiutował z roczną stopą zwrotu +30,2%, co jest jednym z najlepszych wyników w całej grupie rozwiązań absolute return. Drugim debiutantem jest Trigon Stabilny Dochód FIZ.

Zestawienie najskuteczniejszych funduszy zamkniętych o co najmniej trzyletniej historii pozostaje niezmienne. Przed rozwiązaniami Altus TFI i Trigon TFI plasuje się InReturn FIZ.  Ostatnie dwa miesiące to dla funduszu słabszy okres – zarówno czerwiec, jak i maj zakończył z ujemnym wynikiem zarządzania. Nie rzutuje to jednak na roczne przesuwane stopy zwrotu, które wciąż pozostają wysokie na tle grupy. 


Na koniec czerwca poznaliśmy wartość certyfikatów funduszy absolutnej stopy zwrotu wycenianych kwartalnie. O dwa fundusze – CP Absolute Return i CP Private Equity, powiększyło się grono produktów o wystarczająco długiej historii, aby analizować ich wyniki w trzyletnim horyzoncie. Od ostatniej wyceny swoją skuteczność poprawiły cztery fundusze - Trigon Quantum Arbitrage FIZ, PKO Strategii Obligacyjnych FIZ, Open Finance Absolute Return FIZ i Andromeda FIZ seria B. W wyniku tych zmian obecnie 9 na 14 funduszy wycenianych kwartalnie charakteryzuje się 100-procentową skutecznością.

Metodologia raportu o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu dostępna jest w załączniku do tej wiadomości

Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę