Ranking funduszy inwestycyjnych (styczeń 2017)
06.02.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
W styczniowym Rankingu funduszy inwestycyjnych Analiz Online bazującym na wskaźniku information ratio, oceniliśmy 365 funduszy w horyzoncie rocznym

Spośród nich 254 ma na tyle długą historię, że mogły otrzymać także notę w perspektywie 3-letniej. Najwyższą oceną 5a w obu zestawieniach mogą się pochwalić 22 fundusze. W tym gronie znalazły się m.in. aż 4 rozwiązania z oferty KBC TFI (gotówkowe i dłużne) oraz po 3 z BZ WBK TFI (akcyjne) oraz Union Investment TFI (2 akcji polskich i 1 gotówkowy).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

W styczniu po raz pierwszy przygotowaliśmy ranking dla dwóch grup funduszy z segmentu mieszanego: zagranicznych zrównoważonych i zagranicznych stabilnego wzrostu. Poza tym w zestawieniu 12-miesięcznym zadebiutował Allianz Dywidendowy Akcji Europejskich (Allianz SFIO), który otrzymał niewysoką ocenę 2a. Dzięki wystarczająco długiej historii, trzy fundusze po raz pierwszy otrzymały noty w horyzoncie 3-letnim. Są to: ALTUS FIZ Akcji + ocenę 4a, BPH Obligacji Korporacyjnych (BPH FIO Parasolowy) – także dobrą notę 4a oraz Allianz Akcji Globalnych (Allianz FIO), który otrzymał niską ocenę 2a.

W tym miesiącu wśród wszystkich kategorii produktów zwróciliśmy uwagę na kilka funduszy z oferty Skarbiec TFI, które w ostatnich miesiącach wyraźnie poprawiły swoje oceny w naszym Rankingu. Dziś skupimy się na Skarbiec Akcja (Skarbiec FIO), który jeszcze rok temu znajdował się w ogonie zestawienia funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii.


W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy fundusz ten przeszedł metamorfozę. Półtora roku temu zainicjowano modyfikację polityki inwestycyjnej, zgodnie z którą największe spółki z warszawskiego parkietu miały ustąpić miejsca mniejszym podmiotom z krajowego rynku oraz firmom zagranicznym. Konsekwencje tych zmian są wyraźne, w horyzoncie 12 miesięcy stopa zwrotu na poziomie +27,1% jest o +5,3 pkt proc. wyższa od średniej. W dużym stopniu przyczyniło się do tego wyraźnie wyższe niż u konkurentów zaangażowanie w krajowe spółki o średniej kapitalizacji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy walory spółek zgrupowanych w indeksie mWIG40 zyskały +38%, podczas gdy indeks szerokiego rynku wzrósł o +25%. Fundusz wyróżnia się także sporym udziałem spółek zagranicznych w portfelu, głównie notowanych za oceanem, ale i ze Starego Kontynentu.

Historia pokazuje, że trudno jest utrzymać najwyższą ocenę w dłuższym horyzoncie. Mamy jednak kilka przykładów funduszy, którym ta sztuka udaje się od kilkunastu miesięcy. Najwyższą notę 5a utrzymują Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN, Investor Obligacji (Investor FIO) oraz PZU Akcji Spółek Dywidendowych (GI SFIO).

Niestety łatwiej jest wskazać fundusze, które od dłuższego czasu utrzymują najniższe noty (1a) w zestawieniu rocznym.  Są to: Credit Agricole Lokacyjny (Credit Agricole FIO), Amundi Obligacji (Amundi Parasolowy FIO), Optimum Gotówkowy (Optimum FIO), Optimum Obligacji (Optimum FIO) oraz Optimum Akcji (Optimum FIO). W styczniowym rankingu najniższą ocenę otrzymało w sumie 50 funduszy. Wśród nich, dość niespodziewanie, znalazł się MetLife Pieniężny (Krajowy FIO), który w swojej historii zazwyczaj otrzymywał co najmniej przeciętne oceny. Przyczyna tak skokowego spadku oceny tkwi w pogorszeniu wyniku w ostatnich tygodniach, za którym stoi m.in. znaczący spadek wartości wycenianych rynkowo obligacji IPF Investments Polska Sp. z o.o. będących w portfelu funduszu. Notowania tego papieru mogą mieć istotne znaczenie dla wyceny jednostki w przyszłości.


Niedawno nasi analitycy przyznali funduszowi ocenę w Ratingu Analiz Online – otrzymał 3 gwiazdki. Jest to fundusz mogący trafić w gusta inwestorów poszukujących przede wszystkim wyższego bezpieczeństwa. Zarządzający ma ograniczone spektrum inwestycyjne, co z jednej strony oznacza brak możliwości generowania dodatkowej stopy zwrotu, z drugiej zaś jest sposobem na unikanie dodatkowych – obecnych u bardziej agresywnie pozycjonowanych rywali – rodzajów ryzyka. 

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę