Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Fundusze stabilnego wzrostu - ile możemy zyskać a ile stracić?

Anna Zalewska
Źródło: Shutterstock.com

Fundusze stabilnego wzrostu są kierowane do inwestorówktórzy chcieliby skorzystać z potencjału rynku akcji, ale nie są gotowi do podjęcia zbyt wysokiego ryzyka. Sprawdzamy, ile można na nich zarobić

Fundusze stabilnego wzrostu tworzą jedną z czterech grup w ramach segmentu funduszy mieszanych, czyli takich, których inwestycje opierają się na mieszance akcji i obligacji. W przypadku funduszy stabilnego wzrostu udział akcji w ich portfelu inwestycyjnym jest stosunkowo niski i wynosi ok. 30% (maksymalnie 50%). Dzięki temu, ryzyko, na jakie narażany jest inwestor ze strony inwestycji giełdowych jest w znacznej mierze ograniczone. Wprawdzie w okresie hossy nie zarabiają tyle co fundusze akcyjne, ale w okresach spadków duży udział obligacji w portfelu pozwala ograniczyć straty. Taka strategia skutkuje stosunkowo stabilnie osiąganymi wynikami inwestycyjnymi.

Sprawdź fundusze mieszane dostępne na Kupfundusz.pl.
 

Fundusze

Dla porównania sprawdźmy, jak zachowywały się fundusze akcji polskich i stabilnego wzrostu w horyzoncie miesięcznym w całej swojej historii. Okazuje się, że największa miesięczna strata funduszy akcyjnych wyniosła -22,9%, a najwyższy zysk sięgnął +22,3%. W tym samym czasie w przypadku funduszy stabilnego wzrostu największa miesięczna strata, jaką poniosły, wyniosła -9,4% (w październiku 2008 r. po upadku Lehman Brothers), a biorąc pod uwagę okres po wielkiej bessie -3,5%. Najwyższy zysk 1-miesięczny wyniósł natomiast +6,3% i został osiągnięty w bardzo udanym na rynkach akcji kwietniu 2009 r.

Średni miesięczny wynik, jaki osiągają fundusze stabilnego wzrostu, to +0,7%, a ryzyko poniesienia straty w tym okresie wynosi 36%. Im dłuższy horyzont, tym średni wynik jest wyższy, a ryzyko poniesienia straty maleje. Dla horyzontu 10-letniego wynosi wręcz 0%. To oznacza, że nigdy w historii przeciętny 10-letni wynik funduszu stabilnego wzrostu nie był ujemny.
 
Fundusze
 
Warto też podkreślić, że przedstawione dane dotyczą przeciętnej inwestycji (bazują na średniej funduszy). Różnice w wynikach pomiędzy poszczególnymi funduszami mogą być duże. Na przykład w okresie ostatnich 12 miesięcy najlepszy fundusz stabilnego wzrostu zarobił +7,6%, a najsłabszy stracił -5,9%.

TAGI:

fundusze mieszane polskie stabilnego wzrostuwyniki inwestycyjne

popularne porady

w co inwestować

↑ na górę