M. Warmuz: w 2019 dług korporacyjny b. atrakcyjny od skarbowego

21.03.2019 | Ewa Bartosiak

O perspektywach dla funduszy obligacji skarbowych i korporacyjnych mówi Marek Warmuz z Union Investment TFI

Ewa Bartosiak, Analizy Online (EB): Panie Marku, czy w 2019 roku widzi Pan większe szanse na zarobek na długu skarbowym czy na korporacyjnym?
 
Marek Warmuz, Union Investment TFI (MW): Osobiście uważam, że lepsze perspektywy są przed długiem korporacyjnym. Końcówka zeszłego roku to bardzo bardzo wysokie stopy zwrotu z obligacji skarbowych. Wydaje się, że ten silnik troszeczkę już się spowolnił. Natomiast ubiegłoroczne perturbacje na rynku papierów korporacyjnych spowodowały, że część tych papierów jest wyceniana bardzo atrakcyjnie dla inwestorów. W tym momencie, budując portfel z papierów korporacyjnych – oczywiście przy zastosowaniu wszystkich reguł selekcji i zachowania ryzyka – można liczyć w 2019 roku na stopę zwrotu lepszą niż w przypadku portfela papierów skarbowych.
 
EB: A czy mógłby Pan wyjaśnić z czego wynika tak duża popularność funduszy dłużnych w Polsce, zwłaszcza tych o bezpiecznym profilu, tak jak SGB Bankowy.
 
MW: Myślę, że to jest kwestia powtarzalności wyników. SGB Bankowy ma dobry powtarzalny wynik. Ryzyko też jest umiarkowane, co powoduje, że tego typu produkty są bezpośrednią konkurencją w stosunku do lokat bankowych. Jak wiadomo ostatnio banki mają nadmiar kapitałów, nadmiar depozytów, stąd ich oprocentowanie spada. I tutaj dostarczenie lepszej stopy zwrotu przy stabilnych wynikach i małej zmienności funduszu jest tym elementem, który zachęca klientów do inwestowania właśnie w fundusze gotówkowe, czy szerzej fundusze dłużne.

Marek Warmuz zarządza funduszem SGB Bankowy, który otrzymał nagrodę Alfa 2018 za najlepszy fundusz gotówkowy w 2018 roku.

TAGI:

Alfy 2018Marek Warmuz

zobacz także

↑ na górę