Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (luty 2020)

03.03.2020 | Jan Chojnacki
Większość funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza akcyjnych, kończy luty ze sporą stratą. To efekt informacji o szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusie

Początek lutego nie zapowiadał, aby na giełdzie mogło dojść do załamania. Amerykańskie indeksy wspięły się na nowe historyczne szczyty, w górę piął się również segment polskich małych i średnich spółek. Pod koniec miesiąca doszło jednak do przeceny na większości rynków akcji wywołanej paniką związaną z wybuchem epidemii koronawirusa. Amerykańskie indeksy obsunęły się z historycznych szczytów o ok. 10%, polskie o 12-14% zaś „indeks strachu” VIX, odzwierciedlający zmienność na amerykańskim indeksie S&P 500 wzrósł o ponad 113% w porównaniu do stanu z początku miesiąca. Bardzo mocno spadł również polski rynek akcji – indeks szerokiego rynku WIG zanurkował w lutym o 13%, a blue chipy, zgromadzone w indeksie WIG20, aż o 14%. Na wyprzedaży akcji korzystały instrumenty dłużne. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła (ceny wzrosły) w lutym o 35 pb. do poziomu 1,64%, zaś polskie zakończyły miesiąc 35 pb. niżej, na poziomie 1,78%. W obydwu przypadkach to najniższy poziom w historii.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

wyniki luty


Największe średnie spadki zanotowały fundusze akcji polskich uniwersalnych (-11,3%). Jest to jeden z najgorszych miesięcy w historii tej grupy. Wszystkie fundusze otwarte należące do niej straciły co najmniej 4,7%. Najmniej stracił Skarbiec - Top Funduszy Akcji (-4,7%), najwięcej Novo Akcji, bo aż -18,7%.
 
Na zawirowaniach straciły walory zarówno na rykach rozwiniętych jak i wschodzących. Wśród kilkuset funduszy akcji zagranicznych tylko jeden fundusz otwarty wypracował dodatnią stopę zwrotu. Był to Skarbiec Spółek Wzrostowych, który urósł od początku miesiąca o 0,6%. W bardzo trudnych warunkach względnie dobrze wybroniły się Investor Indie i Chiny (-1,6%), NN (L) Nowej Azji (-2,0%) czy MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich (-2,8%).
 
Spadki na rynkach akcji z reguły są dobrą wiadomością dla obligacji. Tak było i tym razem. Na szczycie tabeli średnich wyników znalazła się grupa funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych z wynikiem 1,1%. Najwyższą stopę zwrotu wypracowały Generali Obligacje Aktywny oraz NN Obligacji, które wzrosły w lutym o 1,6%. Większość funduszy tej grupy również była na plusie w lutym.
 
Co ciekawe, grupa funduszy złota, uważana za bezpieczną przystań, odnotowała średni spadek wartości w wysokości 2,3%. Notowania złota osiągnęły 24 lutego swój lokalny szczyt na poziomie ponad 1690 dolarów za uncję. Ceny kruszcu zakończyły luty 7,3% poniżej tego poziomu. Wyprzedaż wywołana została m.in. przez problemy płynnościowe inwestorów. Sprzedawali oni aktywa, które w ostatnim czasie zyskały na tyle, by móc wykorzystać je do wzmocnienia płynności, wychodząc zyskownie z inwestycji.
 
Nic dziwnego, że najlepsze wyniki tego miesiąca odnotowały fundusze „grające” na krótko, a więc na spadki cen akcji. Najlepszym pod względem stopy zwrotu okazał się Beta ETF WIG20short Portfelowy FIZ, który zyskał aż 16,9%. Jest to stosunkowo młody fundusz, który zadebiutował na giełdzie (publiczny FIZ, jego certyfikaty są notowane na GPW) 27 listopada 2019. Drugim najlepszym jest QUERCUS short (16,4%), zaś trzecim Ipopema Short Equity (+15,8%).

TAGI:

bessafundusze typu shortkoronawiruswyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę