Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych (marzec 2018)
24.05.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf

Pierwszy kwartał 2018 roku przerwał dobrą passę wzrostu aktywów monitorowanych przez nas instytucji zagranicznych. 

Wartość zgromadzonych środków znów spadła poniżej granicy 6,0 mld zł. W ciągu trzech miesięcy aktywa spadły o -0,2 mld zł (-3,2%), mimo to udało się utrzymać dodatnią dynamikę w skali roku (wzrost o +5,8%). Gdy weźmiemy pod uwagę wyceny w dolarach (który nieznacznie osłabił się względem PLN w I kwartale), to obraz jest tylko nieznacznie lepszy (spadek o -1,3% w I kwartale).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Z pięciu wyodrębnionych przez nas segmentów wzrost aktywów odnotowały jedynie fundusze mieszane – o ponad +10% do 635 mln zł na koniec marca. To zasługa głównie 3 funduszy oferowanych przez jedną z instytucji. W przypadku funduszy akcyjnych spadku aktywów doświadczyły głównie wybrane fundusze z sektora wydobywczego, inwestujące w Indiach lub Chinach, ale jednocześnie wzrosły aktywa np. funduszy inwestujących szeroko na rynkach azjatyckich, czy globalnych rynków wschodzących. Bilans tych zmian to -157 mln zł mniej w funduszach akcji.


Z kolei w przypadku funduszy dłużnych, których aktywa  spadły łącznie o ponad -90 mln zł, za co niemal w całości odpowiada grupa funduszy obligacji globalnych.

Zespół Analiz Online

TAGI:

aktywa funduszy zagranicznychraportwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę