Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (listopad 2017)
05.12.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
W listopadzie koniunktura na warszawskiej giełdzie nie dopisała. W efekcie wszystkie OFE poniosły straty, a aktywa zmniejszyły się o przeszło -4,8 mld zł do poziomu 181,3 mld zł

Listopad przyniósł spadki wszystkich ważnych indeksów warszawskiej giełdy. Najmocniej dotknęły one spółki o największej kapitalizacji; indeks WIG20 zakończył miesiąc -4,6% pod kreską. Do słabości przyczynił się m.in. wzrost awersji do ryzyka przez inwestorów zagranicznych. Nieco lepiej poradziły sobie spółki małe i średnie. Indeks mWIG40, przygnieciony m.in. słabym zachowaniem spółki CD Projekt, stracił -2,6%. Wyraźnie lepiej zachowywał się sWIG80, który od połowy listopada zaczął piąć się w górę, dzięki czemu zakończył miesiąc z niewielką stratą, sięgającą -1,2%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Mimo słabszego listopada, większość indeksów warszawskiej GPW wypracowała solidne wyniki licząc od początku roku. Indeks WIG od stycznia do listopada zyskał +20,6%, co stawia go w czołówce wśród pozostałych na Starym Kontynencie.

Wyniki funduszy emerytalnych
W listopadzie wszystkie OFE poniosły straty, wynoszące średnio -2,3%. To wynik lepszy od uzyskanego przez realizujące podobną strategię fundusze akcji polskich uniwersalnych, które w tym samym czasie straciły średnio -3,0%. Osiągnięte w listopadzie wyniki zawarły się w przedziale od -1,9% (Aegon OFE) do -2,9% (PKO BP Bankowy OFE). Choć listopad był najsłabszym miesiącem w tym roku, wyniki od początku stycznia wciąż prezentują się atrakcyjnie (+16,4%). W tym czasie najwyższą stopę zwrotu dla klientów wypracował OFE PZU „Złota Jesień” (+17,9%).

 
Ranking OFE
W listopadzie pałeczkę lidera 12-miesięcznego rankingu przejął Aviva OFE. Fundusz ten utrzymuje wysokie oceny (4a lub 5a) w tym horyzoncie od 4 miesięcy, potrzeba więc czasu, żeby i nota długoterminowa odnotowała poprawę z obecnej 3a. Najwyższą ocenę w 12-mies. horyzoncie otrzymało także Generali OFE, które jeszcze rok temu było jednym z najsłabszych funduszy emerytalnych na rynku. Stąd najniższa ocena 1a w horyzoncie 3-letnim. Na trzecie miejsce spadło w listopadzie MetLife OFE, które wciąż wypada bardzo dobrze w dłuższych horyzontach. Od blisko roku najsłabsze oceny otrzymuje Aegon OFE. W listopadzie fundusz ten zakończył proces przejęcia Nordea OFE. Na rynku pozostało więc 11 OFE.

 
Aktywa funduszy emerytalnych
Listopad był najsłabszym miesiącem w tym roku dla OFE także pod względem dynamiki aktywów. W skali miesiąca zmniejszyły się one o -4,8 mld zł, głównie w efekcie słabej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Do tego doszedł odpływ środków w postaci tzw. suwaka, który uszczuplił listopadowe aktywa o -855 mln zł. ZUS przelał na konta funduszy 216 mln zł.
Na koniec listopada aktywa OFE wyniosły 176,5 mld zł, o +22,5 mld zł więcej niż na koniec grudnia 2016 roku.

Zespół Analiz Online

Komentarz IGTE
Stopy zwrotu funduszy emerytalnych w dużej mierze zależą od koniunktury na GPW. Słabszy listopad na warszawskim parkiecie odbił się na ich bieżącym wyniku, ale należy pamiętać, że w skali tego roku ich rezultaty są więcej niż zadawalające. Z pewnością wprowadzenie PPK oraz przekształcenie OFE będą istotnymi lokalnymi czynnikami, które stymulując koniunkturę na rodzimej giełdzie, pozwolą przyszłym emerytom, na stabilne, długookresowe zyski – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE. – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

TAGI:

GPWIGTEOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę