Opera TFI odwołuje Eurogeddon
08.09.2017 | Katarzyna Czupa
OPERA TFI rezygnuje z funduszu, który miał zarabiać na dekoniunkturze na Starym Kontynencie. Zadecydowały o tym słabe wyniki

Wrzesień przyniósł zmiany w ofercie Opera TFI. Z dniem 6 września br. z rynku zniknął Eurogeddon (Opera SFIO). Produkt, zaliczany do grupy rozwiązań mieszanych zagranicznych, uruchomiono w lutym 2012 r., w czasie europejskiego kryzysu zadłużenia. Powstał on z inicjatywy prof. Krzysztofa Rybińskiego – miał umożliwić inwestorom odnoszenie zysku na pogorszeniu koniunktury w Europie, czyli tzw. Eurogeddonie (stąd nazwa).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Przyczyną likwidacji funduszu były słabe wyniki – 5-letnia stopa zwrotu produktu, wypracowana do końca sierpnia br., wyniosła -56,4%. Tylko od początku 2017 r. fundusz stracił blisko -6,3%.


Obrana strategia zakładała inwestycje w kontrakty terminowe przynoszące zysk w sytuacji spadku głównych europejskich indeksów giełdowych (zakładano, że przebiją one dołek z marca 2009), wzrostu rentowności obligacji europejskich i deprecjacji euro. Kapitał był również lokowany w aktywa przynoszące zysk w sytuacji wzrostu wartości dolara, złota oraz amerykańskich obligacji skarbowych.

Na początku działalności fundusz zgromadził aktywa wynoszące ok. 4,5 mln zł. Jednak od dłuższego czasu rozwiązanie nie cieszyło się popularnością wśród klientów – wartość zgromadzonego kapitału nie przekraczała 1 mln zł.

TFI nie zlikwidowało zupełnie funduszu, na jego bazie uruchomiło Beta-plus.pl (Opera SFIO), który skupia się na akcjach notowanych na globalnych rynkach rozwiniętych. 

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Eurogeddonfundusze mieszaneKrzysztof Rybińskiprodukty

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę