Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (lipiec 2017)

02.08.2017 | analizy.pl
pobierz plik: pdf
Dzięki dobrej koniunkturze na warszawskiej giełdzie w lipcu wszystkie OFE wypracowały dodatnią stopę zwrotu, a aktywa wzrosły o przeszło +2,9 mld zł do poziomu 177,6 mld zł

Lipiec był lepszym miesiącem dla warszawskiej giełdy od poprzedniego. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o +2,6%, a blue chipy zgrupowane w indeksie WIG20 o +3,2%. Na wynik wpłynęły m.in. dobre dane płynące z polskiej gospodarki. Podobne nastroje panowały również na globalnych rynkach. Indeks MSCI World AC wzrósł w lipcu o +2,7%. Solidne wyniki warszawskiej giełdy znalazły swoje odzwierciedlenie w wynikach zarządzania Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wyniki funduszy emerytalnych
W lipcu, podobnie jak w poprzednim miesiącu, wszystkie OFE wygenerowały dodatnią stopę zwrotu, a średnia wyniosła +1,7%. Przeciętny wynik zarządzania od początku roku to solidne +16%, co jest wynikiem wyższym od analogicznego rezultatu funduszy akcji polskich uniwersalnych (+14,7%). Podobnie jak w poprzednim miesiącu najlepiej poradził sobie OFE PZU „Złota Jesień” (+2,4%), najsłabiej zaś OFE Pocztylion (+1,3%).


Ranking OFE
W 12-miesięcznym rankingu na pozycję lidera wysunął się Pekao OFE (5a). Równie dobrze poradził sobie Nationale-Nederlanden OFE (5a). Na podium w horyzoncie krótkoterminowym uplasowało się także OFE PZU „Złota Jesień” uzyskując notę 4a. Na uwagę zasługuje Generali OFE, które w krótkim okresie poprawiło swój ranking, awansując z oceny 2a na 4a. Nieco słabiej wypadła Nordea OFE, odnotowując spadek do noty 2a. W horyzoncie 36-miesięcznym nadal najlepiej radzą sobie PKO BP Bankowy OFE i Metlife OFE.


Aktywa funduszy emerytalnych
W lipcu wartość aktywów OFE wzrosła o +1,7%, czyli o przeszło +2,9 mld zł do poziomu 177,6 mld zł. Przede wszystkim jest to efekt dobrej koniunktury na warszawskiej giełdzie, wspieranej pozytywnymi danymi makroekonomicznymi płynącymi z polskiej gospodarki. Od początku roku aktywa OFE wzrosły o przeszło +24,2 mld zł.


W lipcu ZUS przelał na konto OFE 232,1 mln zł, a jednocześnie otrzymał w ramach tzw. suwaka 158,5 mln zł.

Zespół Analiz Online

TAGI:

GPWOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę