Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (kwiecień 2017)
04.05.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Po krótkim odpoczynku w marcu, w kwietniu znów ceny akcji na warszawskim parkiecie poszybowały w górę. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał solidne +6,5%, głównie dzięki rosnącym notowaniom spółek o największej kapitalizacji zgrupowanych w indeksie WIG20 (wzrost o +9,2%). Dzięki temu wszystkie fundusze emerytalne osiągnęły atrakcyjne stopy zwrotu (średnio +5,0%), a ich aktywa wzrosły do blisko 176 mld zł.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Wyniki funduszy emerytalnych
Wyniki pierwszej tury wyborów na prezydenta Francji, które zwiększyły prawdopodobieństwo wygrania umiarkowanego Macrona, rozładowały napiętą sytuację na rynkach. Wzrósł apetyt na ryzyko, na czym skorzystała też warszawska giełda. Indeks WIG20 zyskał +9,2%, głównie dzięki silnym wzrostom cen akcji PZU oraz JSW. Nieco słabiej zachowywały się spółki średnie i mniejsze. Indeks mWIG40 zyskał +2,4% w kwietniu, ale już  sWIG80 stracił -0,5%. Wszystkie otwarte fundusze emerytalne zakończyły miesiąc z dodatnim wynikiem, wynoszącym średnio +5,0%. Roczna stopa zwrotu wzrosła już do średnio +25,2%.


Ranking OFE
W kwietniowym rankingu zaszły niewielkie zmiany. Pozycję lidera utrzymał MetLife OFE, który jako jedyny ma najwyższą ocenę w obu horyzontach (rocznym i 3-letnim). Na drugim miejscu utrzymało się Pekao OFE, a na trzecie wskoczyło OFE Pocztylion (dzięki poprawie obu oceno jedno oczko).

Aktywa funduszy emerytalnych
W kwietniu wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych wzrosła o +8,2 mld zł, co odpowiada dynamice na poziomie +4,9%. Dzięki bardzo dobrym wynikom wypracowywanym w kwietniu, a także dwóch pierwszych miesiącach roku, w cztery miesiące aktywa przyrosły o blisko +22 mld zł, czyli +14%. Na koniec kwietnia wartość zarządzanych środków wyniosła 175,8 mld zł.


W kwietniu ZUS przelał na konta OFE 272,18 mln zł, ale jednocześnie otrzymał w ramach tzw. suwaka 349 mln zł. 

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

GPWOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę