Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (listopad 2016)
06.12.2016 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Wyniki funduszy emerytalnych
Listopad nie był najlepszym miesiącem dla OFE, bowiem tylko jednemu podmiotowi (Aegon OFE) udało się wypracować dodatnią stopę zwrotu. Straty funduszy wynikają z niepewności panującej na globalnych rynkach, która skutkowała negatywnym nastawieniem inwestorów do akcji notowanych na rynkach państw wschodzących, w tym Polski. W efekcie, indeks warszawskiej GPW podlegał ogromnym wahaniom, a w ujęciu miesięcznym jego wartość spadła o -1,1%. Jeżeli chodzi o krajowe blue chips, ich kapitalizacja spadła o blisko -1,0%. W przypadku spółek o mniejszej kapitalizacji (indeks sWIG80) spadek wyniósł blisko -2,6%.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Ranking OFE
W porównaniu z październikiem nie doszło do zmian na pierwszej i na drugiej pozycji naszego Rankingu OFE. Tym razem jednak podium zamyka PKO BP Bankowy, który wypchnął Allianz, październikowego brązowego medalistę, na czwarte miejsce. Krótkoterminowa ocena obu podmiotów to 4a, jednak nota Allianz w długim terminie uległa spadkowi (z 5a do 3a). Podobnie jak miało to miejsce miesiąc wcześniej, żaden z funduszy nie posiada jednocześnie najwyższej możliwej oceny dla rocznego i trzyletniego okresu.

 

Aktywa funduszy emerytalnych
Na koniec listopada wartość aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych spadła o -0,9%, czyli o 1,36 mld zł i wyniosła 145,7 mld zł. W analizowanym okresie wynik zarządzania OFE wyniósł ponad -1,2 mld zł. Wartość transferów środków z ZUS do OFE osiągnęła 237 mln zł. W ramach „suwaka” na rachunek ZUS wpłynęło w poprzednim miesiącu ok. 300 mln zł.


Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

OFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę