Rekordowe wypłaty z polis na życie z UFK

25.08.2016 | Zespół Analiz Online
W I półroczu klienci wpłacili netto do funduszy kapitałowych powiązanych z polisami inwestycyjnymi z UFK oferowanymi przez ubezpieczycieli niecałe +0,8 mld zł. To najmniej od kryzysu z 2008 roku

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wartość samych wpłat środków do UFK w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2016 roku wyniosła +5,2 mld zł. To o 25% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. O bardzo słabym saldzie wpłat i wypłat zdecydowały jednak wypłaty. Ich wartość była najwyższa w historii – wyniosła -4,2 mld zł.

Najwięcej środków netto wypłacili klienci Aegon TUnŻ – wg naszych wyliczeń blisko -0,2 mld zł. To już czwarte półrocze z rzędu, w którym umorzenia środków z funduszy będących w ofercie tego ubezpieczyciela, przewyższają sumę wpłat. Łącznie w ciągu 24 mies. saldo wpłat i wypłat przekroczyło -0,9 mld zł. W efekcie zmniejszyła się również wartość aktywów pod zarządzaniem, w 2 lata o jedną czwartą, do 3,2 mld zł na koniec czerwca br.

Ujemne saldo wpłat i wypłat przekraczające -0,1 mld zł odnotowała także TUnŻ WARTA, co wynika głównie z odpływu kapitału z klasycznych funduszy. Ubezpieczyciel specjalizuje się w opakowywaniu produktów strukturyzowanych w ubezpieczenie; współpracuje w tym zakresie m.in. z Raiffeisen Polbankiem oraz Deutsche Bankiem. To do tych produktów płyną głównie środki – po kilka, kilkanaście milionów złotych.

Przewagę wypłat, której wartość wyniosła blisko -0,1 mld zł, odnotował Open Life TU Życie. To pierwsze półrocze tego ubezpieczyciela zakończone z ujemnym bilansem sprzedaży funduszy. W poprzednich 6-mies. okresach ubezpieczyciel pozyskiwał grubo ponad +0,6 mld zł nowego kapitału. Najwięcej środków netto klienci wypłacili z programów opartych na funduszach sekurytyzacyjnych (łącznie -0,1 mld zł), szczególnie z funduszy oferowanych w programach New Horizon oraz Perspective. Wypłaty przeważyły także w programach opartych na funduszach ochrony kapitału. Powodzeniem wśród klientów cieszyły się natomiast produkty oparte na funduszach obligacji korporacyjnych, choć sumaryczna sprzedaż była niższa niż w poprzednich okresach.

Liderem sprzedaży w pierwszych sześciu miesiącach została natomiast Aviva TUnŻ, która od dłuższego czasu poprawia swoje wyniki. W pierwszym półroczu klienci wpłacili do funduszy ubezpieczeniowych oferowanych u ubezpieczyciela blisko +0,4 mld zł. Największym powodzeniem cieszyły się fundusze własne towarzystwa: Aviva Pieniężny UFK, Aviva Dynamiczny UFK oraz Aviva Dłużny Aktywnej Selekcji UFK, które są oferowane m.in. w programie „Ubezpieczenie Inwestycyjne Kapitalna Przyszłość”.

W pierwszej trójce podmiotów z najwyższym saldem wpłat i wypłat w pierwszym półroczu 2016 roku znalazły się także TUnŻ Europa (ponad +0,3 mld zł) oraz Skandia Życie TU (blisko (+0,3 mld zł). W pierwszej z firm kołem napędowym sprzedaży był fundusz - Raiffeisen Aktywnego Inwestowania UFK, dostępny w programie „Wymarzone perspektywy”, wprowadzonym do oferty Raiffeisen Polbanku rok temu oraz w programach z serii FWR Optymalny Portfel. Do dobrego wyniku sprzedażowego dołożył się także fundusz Europa Debt & Equity II UFK, oferowany w programie o podobnej nazwie w Idea Banku. Aktywa lokowane są w fundusze z oferty Trigon TFI (m.in. Trigon Quantum Neutral FIZ oraz kilku funduszy sekurytyzacyjnych).

W przypadku Skandii dobry wynik sprzedażowy to zasługa przede wszystkim dwóch funduszy opartych na FIZ-ach z Altus TFI. Pierwszy z nich Skandia - ALTUS FIZ Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych UFK dostępny jest w produktach Active Dividend i Active Invest. Z kolei Skandia - ALTUS FIZ Akcji Globalnych UFK oferowana jest w programach Total Invest i Multi Saver.


Słaba sprzedaż w I półroczu 2016 roku miała negatywny wpływ na poziom aktywów. Na koniec czerwca 2016 w funduszach ubezpieczeniowych (UFK) zgromadzone były aktywa warte 54,8 mld zł. Liderem rynku pozostaje Aviva TUnŻ z 12,0 mld zł. W pierwszej trójce firm z największymi aktywami znajdują się także Open Life TU Życie oraz PZU Życie.

Anna Zalewska
Analizy Online


TAGI:

produkty z UFKUFKwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę