Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
Ekspert z Hiszpanii o MiFID II: to bardzo inwazyjne prawodawstwo
20.03.2019 | Weronika Kałuska
Sergio Miguez, główny ekonomista EFPA Hiszpania opowiadał, czym różni się praca doradcy finansowego w Hiszpanii i w Polsce. Wyjaśnił również, jakie skutki ma dyrektywa MiFID II na pracę doradców i dla inwestorów


Analizy.player (AOL): Porozmawiajmy o pracy doradcy finansowego w Polsce i Hiszpanii. Czym się różni?

Sergio Miguez (SM): O ile mi wiadomo, działalność doradców finansowych w Polsce jest do pewnego stopnia ograniczona i jest wielu specjalistów, którzy udzielają informacji, ale nie udzielają porad. W przypadku Hiszpanii jest inaczej. Weźmy na przykład EFPA (Fundacja na rzecz Standardów Doradztwa Finansowego), która w Hiszpanii ma ponad 30 tys. posiadaczy certyfikatów. Oni faktycznie udzielają porad finansowych. Rynek doradztwa w Hiszpanii jest więc bardziej rozbudowany, ale wciąż jest to praca w toku. Zmierzamy w kierunku rynku opartego na doradztwie.

AOL: Jaki wpływ na pracę doradców finansowych ma regulacja MiFID II?

SM: MiFID II ma bardzo znaczący wpływ – to bardzo inwazyjne prawodawstwo. Wpływa nie tylko na rynki instrumentów finansowych, ale również na samo doradztwo. Myślę, że głównymi zaletami tej regulacji jest ochrona inwestorów i przejrzystość oraz ograniczenie konfliktów interesów. Pod tym względem myślę, że MiFID II pomógł doradcom w ustrukturyzowaniu swojej pracy. Nie każdemu będzie wolno udzielać porad w świetle nowych przepisów, ale ogólnie myślę, że to pozytywny krok.

AOL: Co MiFID II oznacza dla inwestorów indywidualnych?

SM: Myślę, że jest to dla nich bardzo pozytywna regulacja. Możemy dyskutować, czy wszystkie zapisy z zakresu zgodności i administracji są przyjazne dla doradców, ale dla inwestorów jest to w każdym razie bardzo pozytywny krok. Oznacza to dla nich o wiele większą przejrzystość i lepszą obsługę. Rynek będzie stopniowo przechodził od opartego na dystrybucji do rynku opartego na doradztwie. To korzystna zmiana dla klientów.

Rozmawiała Weronika Kałuska

TAGI:

EFPAMiFID IISergio Miguez

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zobacz także:

Popularne

zobacz także

↑ na górę