Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (październik 2019)

07.11.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Październik przyniósł nowe rekordy wszechczasów na amerykańskim rynku akcji i umiarkowane wzrosty na warszawskiej giełdzie. Wszystkie fundusze emerytalne wypracowały zysk

Od początku roku zarówno amerykański S&P500 jak i niemiecki DAX wzrosły już o ponad 20%. Wyraźnie w tyle pozostaje krajowy rynek. Wprawdzie indeks dużych spółek WIG20 w październiku nieco odbił, zyskując +0,96%, licząc od początku roku, traci -3,6%. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w październiku +0,8%, a od początku roku jedynie +0,2%. Od trzech miesięcy trwa słabsza passa spółek o najniższej kapitalizacji zgrupowanych w indeksie sWIG80. W październiku indeks ten stracił -1,1%, ale od początku roku zyskuje +7,4%.
 

Wyniki funduszy emerytalnych

Wyniki

Otwarte fundusze emerytalne, których portfele na koniec października wypełnione były w 81,5%, zyskały w październiku średnio +0,5%. Wszystkie fundusze wypracowały zyski, w tym najwyższe – podobnie jak we wrześniu – OFE PZU „Złota Jesień”. W dłuższym terminie średni wynik OFE wynosi +9,6% (dla okresu 5-letniego) oraz +51,8% (dla 10-letniego).
 

Ranking OFE

Ranking OFE - październik 2019

W październikowym rankingu funduszy emerytalnych, w którym analizujemy relację zysku do ryzyka, na pierwsze miejsce wskoczyło Nationale-Nederlanden OFE, częsty bywalec podium. Fundusz ten otrzymał najwyższą ocenę 5a w horyzoncie rocznym, w 3-letnim wypada już przeciętnie (ocena 3a). W październiku na drugim miejscu znalazło się Allianz Polska OFE, które w porównaniu do lidera ma nieco wyższy wynik w horyzoncie 12-mies., ale i wyższe ryzyko. Jeszcze pół roku temu fundusz ten miał najniższe oceny w obu horyzontach. Obecnie ostatnie miejsce w rankingu zajmuje PKO BP Bankowy OFE.

Aktywa funduszy emerytalnych

OFE aktywa - październik 2019

Umiarkowanie pozytywny miesiąc na warszawskiej giełdzie i dodatnie wyniki funduszy emerytalnych, przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w OFE. Na koniec października wyniosła ona 154,9 mld zł, czyli o +0,4% więcej niż miesiąc wcześniej. W październiku OFE przelały z tytułu „suwaka” na konta ZUS 542 mln zł, jednocześnie otrzymując z tytułu składek 245 mln zł.

TAGI:

IGTEOFEwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę