Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ceny złota rosną. Sprawdzamy ofertę funduszy

09.08.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: Mark Agnor/ schatterstock.com
Od początku czerwca złoto jest jednym z najgorętszych tematów wśród inwestorów. Chcąc inwestować w kruszec, warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego funduszu

Cena złota od początku czerwca urosła o ponad 200 dolarów za uncję. Niemal 16-proc. wzrost to wynik lepszy od wszystkich głównych światowych indeksów akcji. Do dyspozycji polskiego inwestora dostępne są co najmniej trzy zagraniczne i sześć polskich funduszy inwestujących na rynku złota w ten czy inny sposób. Nie inwestują one bowiem w złoto fizyczne (przynajmniej nie bezpośrednio), lecz np. instrumenty pochodne powiązane z ceną złota czy akcje spółek wydobywających kruszec. W związku z tym, że jest wiele różnych strategii inwestowania w złoto, stopy zwrotu pomiędzy funduszami dostępnymi dla polskiego inwestora znacznie się różnią. Różnica pomiędzy najlepszym i najgorszym funduszem w okresie ostatnich 12 mies. to ponad 25 pkt. proc. Poniższa tabela przedstawia zestawienie wyników funduszy polskich i zagranicznych inwestujących na rynku złota dostępnych w różnych walutach.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

 
fundusze

Polskie fundusze złota

PKO Akcji Rynku Złota, jak nazwa wskazuje, inwestuje głównie w akcje wybranych spółek operujących na rynku złota i innych metali szlachetnych. Znajdziemy w nim zarówno akcje największej kopalni na świecie, kanadyjskiego Barrick Gold czy znajdującego się na Kajmanach Endeavour Mining.

Kolejny na liście polskich funduszy, QUERCUS Gold, jest przeznaczony zarówno dla osób planujących długoterminową inwestycję, jak i chcących podjąć duże ryzyko o charakterze spekulacyjnym. Jak wskazują zarządzający może stanowić również zabezpieczenie przed spadkiem wartości innych aktywów w portfelu. Fundusz inwestuje w kontrakty terminowe na złoto, zajmując długą pozycję – celem jest więc zarobek na wzroście ceny złota. Fundusz dostępny jest dla inwestorów zamożnych – pierwsza wpłata wynosi min. 200 tys. zł.

Investor Gold Otwarty to fundusz, który inwestuje w inne fundusze złota – zagraniczne oraz ETF-y. Zarządzający – Mikołaj Stępniewski – od około dwóch lata stawia przede wszystkim na te drugie. Gros portfela stanowią ETF-y na fizyczne złoto. Poza tym, niewielką część stanowią aktywnie zarządzane fundusze złota DWS Investments.

Superfund GoldFund to najmłodszy fundusz w zestawieniu – powstał z przekształcenia innego w marcu tego roku. Osiąga ekspozycję na złoto poprzez zakup kontraktów terminowych, akcji spółek związanych z rynkiem złota oraz jednostki i tytuły uczestnictwa funduszy polskich i zagranicznych, a także certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych posiadających ekspozycję na rynek złota. I nie tylko, bo część portfela lokowana jest również w spółki z rynku innych metali szlachetnych.

Superfund GoldFuture to fundusz „hybrydowy”. Obok inwestowania w złoto, fundusz stosuje również strategię managed futures, w której wykorzystywana jest szeroka gama innych instrumentów (akcje, obligacje, towary). Proces podejmowania decyzji w tej strategii oparty jest na algorytmach. Jednak w efekcie zmienność jednostki funduszu jest znacznie wyższa niż zmienność notowań cen złota.

Ostatni z polskich funduszy, Investor Gold FIZ, jest funduszem zamkniętym, który historycznie inwestował w kontrakty terminowe na złoto, akcje spółek z tego rynku czy ETF-y. Według sprawozdania na koniec 2018 r. były w nim jednak tylko kontrakty, a także polskie obligacje skarbowe stanowiące "poduszkę bezpieczeństwa". Jest to fundusz publiczny – jego certyfikaty są notowane na GPW.

Zagraniczne fundusze rynku złota

Nie tylko polskie fundusze rynku złota dostępne są dla inwestujących w Polsce. Nastawione konkretnie na złoto i metale szlachetne są co najmniej trzy fundusze z oferty zagranicznych asset managerów. Każdy z nich ma różne tytuły uczestnictwa, notowane w różnych walutach. Jednostki dwóch z nich chronione są przed ryzykiem kursu walutowego poprzez mechanizm tzw. hedgingu.

Funduszem, który osiągnął w tym roku najwyższy zwrot spośród dostępnych funduszy zagranicznych jest Schroder ISF Global Gold. Co najmniej 60% środków inwestowanych jest w akcje firm rynku złota, reszta może być przeznaczona na zakup aktywów spółek rynku innych metali szlachetnych jak i niebezpośrednio w złoto poprzez zakup tytułów uczestnictwa funduszy złota i metali szlachetnych. Fundusz nie inwestuje w kontrakty terminowe na złoto i inne towary fizyczne.

Franklin Gold and Precious Metals Fund inwestuje w akcje spółek rynku złota i metali szlachetnych w stopniu przekraczającym nawet 100% środków, poprzez zakup udziałów na kredyt. Wahania cen jednostek funduszu są większe niż średnie wahania z grupy funduszy rynku złota. Zależnie od waluty bazowej fundusz przebija wyznaczony benchmark, którym jest FTSE Gold Mines.

Ostatnim funduszem jest BlackRock GF World Gold. Fundusz inwestuje na całym świecie co najmniej 70% łącznych aktywów w akcje spółek, których głównym obszarem działalności jest wydobycie złota. Poza tym zarządzający dobiera do portfela akcje z rynku innych metali szlachetnych.  

Złoto postrzegane jest przez część inwestorów jako bezpieczna przystań w gorszych czasach na rynkach finansowych i narzędzie chroniące przed inflacją. Ale ze względu na swoją specyfikę nie zapewnia oprocentowania, nie płaci dywidendy, a jego trzymanie w formie fizycznej wiąże się z kosztem, bywa mniej atrakcyjne niż inwestycja w dług czy akcje. W swojej historii złoto pokazało jednak, że może zapewniać inwestorom wysokie stopy zwrotu, a obecna sytuacja na rynku skłania do przemyśleń, czy jego cena jest w stanie dalej piąć się w górę.

TAGI:

fundusze złotazłoto

zobacz także

↑ na górę