Napływ środków do funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2018)

12.10.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Wrzesień przyniósł wyraźne przesilenie, jeśli chodzi o bilans sprzedaży funduszy. Saldo wpłat i wypłat wyniosło -3,5 mld zł netto

To największe odpływy z całego rynku od kwietnia br. Co ważniejsze, odpowiadają za nie rozwiązania dedykowane szerokiemu gronu klientów – wypłacono z nich ponad -2,9 mld zł. Tak dużo kapitału inwestorzy nie wycofali z funduszy detalicznych od października 2008 r., czyli okresu, gdy przez rynki przetaczał się kryzys finansowy.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W minionym miesiącu umorzenia przeważały we wszystkich segmentach, jednak  największych odpływów doświadczyły fundusze absolutnej stopy zwrotu – ich bilans sprzedaży wyniósł blisko -1,5 mld zł. To rekordowy odpływ, największy od sierpnia 2007 r. Wtedy był to efekt zmiany strategii funduszu ING Selektywny (ING FIO). Obecnie jest to przede wszystkim wynik wycofywania środków przez klientów Altus TFI. Zamieszanie wokół spółki windykacyjnej GetBack uderzyło w TFI, a spora część klientów zdecydowała się na wycofanie środków – wrześniowe saldo wpłat i wypłat wyniosło prawie -1,2 mld zł. Odpływ kapitału z rozwiązań realizujących strategię absolutnej stopy zwrotu to także przejaw zniechęcenia klientów – kapitał wycofywany jest niemal nieprzerwanie od 1,5 roku, co jest efektem znacznego pogorszenia stóp zwrotu.


Wrzesień przyniósł także przełamanie ponad 1,5-rocznego trendu dodatnich napływów do funduszy gotówkowych i pieniężnych – klienci wycofali z nich -0,4 mld zł netto. Może być to efekt słabszych wyników w sierpniu –średnia stopy zwrotu, po raz drugi w tym roku była ujemna. Na bilansie sprzedaży zaciążyły niższe napływy do lidera grupy PKO Skarbowego (Parasolowy FIO). We wrześniu wpłacono do niego nieco ponad +0,2 mld zł netto. Dotychczas było to +0,3-0,5 mld zł netto. Ujemne saldo to także efekt umorzeń funduszu UniKorona Pieniężny (UniFundusze FIO), drugiego największego rozwiązania detalicznego na rynku - jego aktywa wyniosły na koniec września ponad 5,8 mld zł. Produkt Union Investment TFI dotychczas dość regularnie przyciągał środki. We wrześniu z funduszu wycofano blisko 0,4 mld zł.

Grupie produktów gotówkowych i pieniężnych zaciążyły także odpływy funduszy z oferty Altus TFI - SKOK FIO Rynku Pieniężnego i ALTUS Pieniężny (FIO Parasolowy). Rozwiązania Altusa jak dotąd cieszyły się umiarkowanym powodzeniem, jednak ich popularność spadła w związku ze wspomnianą wyżej aferą wokół GetBacku.


Wzrosła także skala umorzeń w funduszach dłużnych – we wrześniu bilans sprzedaży wyniósł ponad -0,4 mld zł. To najwięcej od czerwca br. Kapitał wycofywano zarówno z funduszy inwestujących w papiery polskie, jak i zagraniczne. Po raz kolejny, największych odpływów doświadczyły fundusze dłużne polskie korporacyjne (-0,2 mld zł). Ich zła passa trwa od marca br., gdy wybuchła afera wokół GetBack. Niezmiennie, klienci wypłacali środki głównie z rozwiązań z oferty Santander TFI (łącznie blisko -0,2 mld zł netto) i Millennium Obligacji Korporacyjnych (ok. -0,1 mld zł netto). Umorzenia przeważały również wśród funduszy skupiających się na papierach skarbowych oraz tych o strategii uniwersalnej.

Utrzymująca się silna awersja do ryzyka wśród inwestorów nie sprzyja także funduszom akcyjnym, które doświadczają odpływów nieprzerwanie od lutego br. We wrześniu ich skala wzrosła i wyniosła blisko -0,4 mld zł. Kapitał odpływa przede wszystkim z rozwiązań inwestujących w polskie spółki. Bilans sprzedaży funduszy akcji polskich uniwersalnych to ponad -0,2 mld zł.


Umorzenia przeważyły także w funduszach mieszanych, z których wypłacono prawie -0,2 mld zł. Środki wycofywano głównie z produktów inwestujących w polskie papiery. Po kilku lepszych miesiącach, największych odpływów znów doświadczył QUERCUS Ochrony Kapitału (Parasolowy SFIO), jego saldo wpłat i wypłat to ponad -0,1 mld zł.

W sierpniu bilans sprzedaży był ujemny także w przypadku funduszy nieruchomości, aktywów niepublicznych oraz surowcowych.

Zespół Analiz Online

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę