Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (lipiec 2017)

02.08.2017 | analizy.pl
pobierz plik: xls pdf
Posiadacze jednostek uczestnictwa i certyfikatów funduszy inwestycyjnych mają na koniec lipca powody do zadowolenia

W lipcu indeks MSCI AC World ilustrujący bieżącą kondycję światowych rynków akcji wzrósł aż o +2,7%. Szczególnie zadowoleni mogą być uczestnicy funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, w tym polskim. Indeks WIG wzrósł o +2,6%, co było wynikiem nie tylko poprawy nastrojów inwestorów względem emerging markets, ale również solidnymi danymi napływającymi z polskiej gospodarki.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Najmocniejsze wzrosty w lipcu odnotowały fundusze akcji azjatyckich bez Japonii. Średnia stopa zwrotu wyniosła +3,4%. Do wzrostów przyczyniły się głównie Indie i Chiny. W pierwszym z państw, powodem optymizmu na rynku był pozytywnie zaimplementowany podatek od dóbr i usług (ang. GSAT), który w znacznym stopniu uprościł system podatkowy. Również odczyty makroekonomiczne z Chin napawały inwestorów optymizmem. PKB Państwa Środka wzrosło w drugim kwartale 2017r. o +6,9%. Prognozy analityków przewyższyły również dane dotyczące wzrostu produkcji przemysłowej (+7,6% r/r)  i sprzedaży detalicznej w czerwcu (+11% r/r). Wśród funduszy z tej grupy najlepsze wyniki osiągnął Pioneer Akcji Rynków Dalekiego Wschodu (+5,4%), a tuż za jego plecami znalazły się fundusze Investor Indie i Chiny (+4,8%) oraz MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich (+4,7%).

Kontrowersje wobec rządów prezydenta Recepa Erdoğana nie słabną, jednak inwestorzy zdają się nadal pozytywnie oceniać sytuację w Turcji. Co więcej, wyniki majowego referendum potraktowano w pewnym sensie jako stabilizację sytuacji politycznej. Silne wzrosty na tureckiej giełdzie miały miejsce już w czerwcu, jednak zmiana wartości indeksu XU100 w lipcu o niemal +7,0% w ujęciu miesięcznym świadczy o sporym optymizmie dotyczącym przyszłości tureckiej gospodarki. Miało to bezpośrednie przełożenie na średnią miesięczną stopę zwrotu osiągniętą przez fundusze akcji tureckich (+3,0%). Wszystkie analizowane przez nas rozwiązania osiągnęły dodatnie wyniki. In plus wyróżniły się fundusze Investor Turcja (+4,0%) i UniAkcje: Turcja (+3,9%).

W strefie euro wartości wskaźników opisujących kondycję gospodarki w większości były zgodne z oczekiwaniami. Negatywnie na tle innych europejskich indeksów wyróżnił się niemiecki DAX spadając o -2,9%. Nieco lepsze wyniki odnotowały inne giełdy. Niemniej, fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych mają za sobą kolejny słaby miesiąc (+0,3%).Jednym z nielicznych, który osiągnął dodatnie stopy zwrotu jest Caspar Akcji Europejskich (Caspar Parasolowy FIO). Zarobił dla swoich klientów +3,1%. Jeżeli chodzi o fundusze europejskich rynków wschodzących (+2,1%), sytuacja jest zgoła odmienna. W tym przypadku zdecydowana większość osiągnęła dobre wyniki. Dla funduszy Esaliens CEE Select (Esaliens Parasol FIO) i NN Akcji Środkowoeuropejskich (NN FIO) było to +3,8%.

Solidne wyniki wypracowały również fundusze akcji polskich uniwersalnych (+1,5%). W tym samym czasie indeks szerokiego rynku wzrósł o +2,6%. Warszawska giełda w ostatnim miesiącu nieco odzyskała siły. W mniejszym stopniu dotyczyło to emitentów z indeksu mWIG40, tutaj wzrost +0,5%, a w większym blue chipów (WIG20: +3,2%). 


Spółki małe natomiast, po dobrych wynikach w ubiegłym miesiącu, w tym znowu zawiodły. Spadek indeksu sWIG80 w lipcu wyniósł aż -2,8%. Oczywiście miało to wpływ na wyniki funduszy akcji polskich małych i średnich spółek. Średnia miesięczna stopa zwrotu w tej grupie to -0,9%. Wśród 24 rozwiązań tylko 7 odnotowało dodatnie wyniki. Najwyższymi, mogły pochwalić się NN Średnich i Małych Spółek (NN FIO) oraz AXA Akcji Małych i Średnich Spółek (AXA FIO). W obu przypadkach było to +0,9%.

W lipcu na plus wypadły dane z amerykańskiej gospodarki. Zgodnie z prognozami annualizowany wzrost amerykańskiego PKB w drugim kwartale 2017 r. wyniósł +2,6% - dwukrotnie więcej niż w kwartale pierwszym. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost pozostają wydatki konsumpcyjne Amerykanów. Indeks S&P 500 wzrósł na przestrzeni lipca o +1,7%. Miało to oczywiście wpływ na wyniki funduszy akcji amerykańskich. Średnia wyników uzyskanych przez nie w lipcu wyniosła +0,6%. Pozytywnie na tle grupy wyróżnił się Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) z miesięczną stopą zwrotu na poziomie +2,7%.

Dobra sytuacja na rynkach akcji była w dużej mierze odpowiedzialna za stopy zwrotu funduszy mieszanych. Najlepsze pośród nich wyniki osiągnęły te charakteryzujące się aktywną alokacją, zarówno inwestujące w kraju, jak i poza jego granicami. Liderem wzrostów okazał się fundusz Opera Equilibrium.pl (Opera FIO), którego miesięczna stopa zwrotu wyniosła +4,0%, w porównaniu do średniej dla grupy +1,3%.

W lipcu fundusze dłużne w większości notowały dodatnie wyniki. Jedyną grupą, która osiągnęła ujemny średni wynik były fundusze dłużne zagraniczne. Spośród wszystkich rozwiązań dłużnych wyróżniły się fundusze NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (NN SFIO) oraz Allianz PIMCO Emerging Local Bond (Allianz SFIO), które zyskały kolejno +2,0% i +1,8%.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze akcji azjatyckich bez Japoniifundusze akcji europejskich rynków wschodzącychfundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalnefundusze akcji tureckichwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę