Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (grudzień 2016)
04.01.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Wyniki funduszy emerytalnych
Grudzień był bardzo dobrym miesiącem dla OFE, bowiem wszystkim podmiotom udało się wypracować dodatnią stopę zwrotu. Tak dobre wyniki są bezpośrednio związane z panującą od miesiąca hossą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, która stanowi idealny przykład tzw. rajdu świętego Mikołaja. Zyskały wszystkie główne indeksy GPW. Kapitalizacja podmiotów notowanych na głównym parkiecie wzrosła o przeszło +6%. Największy wzrost odnotowały krajowe blue chips +8,3%. Dobrze wypadły też małe i średnie spółki, wycena indeksów sWIG80 oraz mWIG40 wzrosła odpowiednio o +1,7% oraz +2,7%.
 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Ranking OFE
W porównaniu z listopadem w rankingu OFE doszło do istotnych przetasowań. Mimo braku zmian w ocenach status lidera straciła Nordea OFE, która w grudniu znalazła się na drugim miejscu. Jej miejsce na szczycie zajął PKO BP Bankowy OFE, który awansował aż o dwa miejsca i otrzymał najwyższe noty zarówno w rocznym, jak i trzyletnim okresie. W grudniowym zestawieniu na podium nie znajdziemy już OFE Pocztyliona, który stracił srebrny medal i w zeszłym miesiącu zajął dopiero piąte miejsce. Jest to efektem pogorszenia not funduszu zarówno w 12- jak i 36-miesięcznym terminie. Zyskał natomiast MetLife OFE, który poprawił o jedno oczko ocenę 12-miesięczną (w grudniu uzyskał notę 4a).


Aktywa funduszy emerytalnych
Na koniec grudnia wartość aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych wzrosła o +5,3%, czyli o 7,71 mld zł i wyniosła 153,4 mld zł. W analizowanym okresie wynik zarządzania OFE wyniósł blisko +7,8 mld zł. Wartość transferów środków z ZUS do OFE osiągnęła 183 mln zł. W ramach „suwaka” na rachunek ZUS wpłynęło w poprzednim miesiącu ok. 300 mln zł. W skali całego roku aktywa OFE wzrosły o blisko 13 mld zł (+9,2%).


Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

GPWOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę