Woda w portfelu – ciekawostka czy faktyczna dywersyfikacja?
12.03.2019 | Wojciech Kiermacz
Analizy.player były gościem w londyńskiej siedzibie Fidelity International. Rozmawialiśmy z Bertrand Lecourt, zarządzającym funduszem Fidelity Sustainable Water & Waste. Bertrand będzie jednym z prelegentów podczas konferencji Fund Forum, 13 marca w Hotelu Hilton w Warszawie


„Nie ma gospodarki bez wody i zrównoważonej gospodarki bez zarządzania odpadami”, to motto nowego funduszu Fidelity, który inwestuje w spółki z branży wodnej i gospodarki odpadami. Ciekawostka czy faktyczna dywersyfikacja?

Cóż, jeśli popatrzymy na dzisiejszy świat z boku, to zobaczymy jak bardzo jest on skomplikowany. Wróćmy więc do podstaw. To, co się nie zmienia od tysięcy lat to woda. Tysiące lat temu ludzie zatrzymywali się przy rzekach i morzach i zaczynali używać jej w rolnictwie i w rozwoju miast. Z czasem powstała potrzeba posiadania infrastruktury sanitarnej. Wraz z upływem wieków i wzrostem zamożności społeczeństwa wzrastała konsumpcja dóbr, również tych pochłaniających duże ilości wody, a wraz z nią również ilość odpadów. Wiele miast w przeszłości nie potrafiło zarządzać nimi w odpowiedni sposób i w rezultacie przestało istnieć. Prawdą jest więc to, że nie ma gospodarki bez wody. Woda jest wszędzie. Woda to energia – większość energii elektrycznej produkowanej na świecie wciąż oparta jest w 80% na wrzącej wodzie napędzającej turbiny. Woda w jedzeniu i wszystkich produktach, które nas otaczają, a także wszystkie odpady, który produkujemy jako społeczeństwo, są bardzo istotne. A więc nie ma gospodarki bez wody. Ale jeśli gospodarka odpadami nie jest prowadzona w odpowiedni sposób, to miasta zaczynają „chorować” i nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju. Trzeba więc o nich myśleć jak o ludzkim organizmie, który konsumuje wodę i inne dobra, ale nie ma jak się ich właściwie pozbyć. Żeby nie zachorować, trzeba patrzeć na ten problem z bardzo długiej perspektywy. To dlatego woda i gospodarka odpadami jest związana z ludzkością od tysięcy lat. I tak będzie przez kolejne tysiąclecia – opowiadał nam Bertrand Lecourt.

Więcej w materiale wideo.

Materiał powstał przy współpracy z Fidelity.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

analizy.playerBertrand LecourtFidelity Internationalwywiad

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zobacz także:

Popularne

zobacz także

↑ na górę