Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

B.Pawłowski: inwestycje ESG to szansa na wyższe zyski

21.10.2019 | analizy.pl

W przeszłości za inwestowanie społecznie odpowiedzialne trzeba było często zapłacić gorszymi wynikami, ale teraz – jak mówi Bartosz Pawłowski z mBanku – sytuacja się odwróciła. To właśnie trzymanie się ESG daje szanse na poprawianie wyników

Environmental, Social, Governance – czyli inwestowanie ESG staje się przebojem na świecie i – jak podkreśla Bartosz Pawłowski – mamy sytuację, w której inwestowanie tak zwane społecznie odpowiedzialne po prostu przynosi lepsze rezultaty.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Pojęcie inwestycji społecznie odpowiedzialnych nie jest nowe, ale przed laty często oznaczało dla inwestora rodzaj działalności charytatywnej.

Przez ostatnie kilka lat, kiedy wzrost ilości, wzrost zainteresowania tym tematem doprowadził do tego, że wcale nie musimy rezygnować ze stopy zwrotu, a co więcej możemy osiągnąć lepszą stopę zwrotu i jednocześnie wpłynąć na środowisko czy na społeczeństwo – mówi Pawłowski.
 
Pawłowski dodaje, że taki rodzaj inwestycji nie tylko pozwala uzyskać lepsze stopy zwrotu, ale także wręcz ograniczyć ryzyko. 
 
A to ryzyko widać w problemach, z jakimi spotykają się branże, które z ESG nie mają nic wspólnego. Tradycyjny sektor energetyczny dotknięty ciężarem drożejących praw do emisji CO2, producenci e-papierosów, których części zakazano w USA czy producenci broni palnej, którą ze sprzedaży wycofał amerykański gigant handlu detalicznego Walmart. Takie zdarzenia – zdaniem Pawłowskiego – mają wyraźny wpływ na cenę akcji tych firm, a to przekłada się na wyniki osiągane przez inwestorów.
 
 Gdyby popatrzeć na ETF-y, czyli te pasywne inwestowanie, które na przykład dostarcza iShares albo inni dostarczyciele, to mamy zwykle porównywalne ETF-y – inwestujący w S&P 500. Ale tez inwestujący w S&P 500 zgodnie z regułami ESG i okazuje się, że koszt tego ETF-u jest porównywalny, a stosunek zysk do ryzyka często jest nawet lepszy – mówi Pawłowski. 
 
Bartosz Pawłowski podkreśla, że w przypadku inwestycji społecznie odpowiedzialnych  też trzeba pamiętać o ryzyku rynkowym i ta inwestycja też nie daje gwarancji wzrostów
w każdych warunkach. – To nie jest tak, że na tym się zawsze zarobi. Jak giełdy będą spadać, to spółki generalnie spadają. Ale usuwając ryzyko, że my tych najgorszych branż, trochę będziemy mieli mniej niż w standardowym indeksie, generalnie w długim okresie dajemy sobie szanse zarobienia trochę więcej – tłumaczy.

TAGI:

Bartosz PawłowskiESG

zobacz także

↑ na górę