Co to jest PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe?

Aktualizacja: 14.01.2020
Pracownicze Plany Kapitałowe - podstawowe informacje, zasady, terminy

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, w którym gromadzone są prywatne oszczędności.

Pracodawca zapisuje automatycznie do programu wszystkich swoich pracowników, którzy ukończyli 18. i nie ukończyli 55. roku życia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pod warunkiem, że osoby te nie zrezygnowały z dokonywania wpłat do PPK. Przeczytaj więcej – informacje dla pracowników.

Proces wdrażania PPK jest podzielony na etapy i uzależniony jest od wielkości zatrudnienia w danym miejscu pracy. Przeczytaj więcej – informacje dla pracodawców.

System jest tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo (Fundusz Pracy). Zgromadzone środki są prywatne i podlegają dziedziczeniu.

Zgromadzonym kapitałem zarządzają instytucje finansowe spełniające rygorystyczne kryteria – przeczytaj więcej o instytucjach oferujących PPK. Oszczędności są gromadzone w funduszach ze zdefiniowaną datą.

 

 

Proces wypłat zgromadzonych oszczędności rozpoczyna się po ukończeniu 60. roku życia. Z podatku od zysków kapitałowych zwolniona jest wypłata 75% środków w co najmniej 120 ratach (przez 10 lat lub więcej), a pozostałej części – jednorazowo w postaci produktów finansowych. Możliwe są też inne warianty wypłat.

 

Zamów raport „Wybór instytucji zarządzającej PPK” Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą i przekażemy szczegóły oferty. Dowiedz się więcej.
 

Wypełnij formularz!

Skontaktujemy się z Tobą i przekażemy szczegóły oferty.

!
!
!
!

* Pola obowiązkowe

Wiadomości o PPK

↑ na górę