Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Rekordowa sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych. Uciekamy przed inflacją

14.02.2020 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
W styczniu gospodarstwa domowe kupiły 4-letnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją za rekordowe 1,14 mld zł. Łączna sprzedaż detalicznych obligacji wyniosła 2,5 mld zł

Ministerstwo Finansów podało dane dotyczące sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych w styczniu 2020 r. W sumie gospodarstwa domowe przeznaczyły na ich zakup prawie 2,5 mld zł. Prawie połowę (1 139,7 mln zł) przeznaczono na 4-letnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją. To absolutny rekord w historii ich sprzedaży, tj. od 1999 roku. Sprzedaż wszystkich obligacji wyglądała następująco:
  • 3-miesięczne (OTS0420) – 654,7 mln zł,
  • 2-letnie (DOS0122) – 345,4 mln zł,
  • 3-letnie (TOZ0123) – 17,8 mln zł,
  • 4-letnie (COI0124) – 1.139,7 mln zł,
  • 10-letnie (EDO0130) – 311,0 mln zł.
 
Sprzedaż

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również obligacje rodzinne, skierowane do beneficjentów programu 500+. W styczniu sprzedano na ich zakup przeznaczono 19,1 mln zł – to dotychczas najlepszy miesięczny wynik.

Ucieczka przed inflacją

Wysokiej sprzedaży obligacji detalicznych, zwłaszcza tych indeksowanych inflacją, nie ma się co dziwić. Wzrost cen w ostatnich miesiącach gwałtownie przyspieszył, a w styczniu sięgnął 4,4% r/r. Równocześnie, średnie oprocentowanie depozytów o terminie zapadalności do dwóch lat wynosiło rok temu 1,6%, co oznacza, że realnie oszczędności straciły na wartości. Powoli to zauważamy i szukamy alternatywy.

Sprzedaż

Tyle tylko, że obligacje indeksowane inflacją nie od razu chronią nasze oszczędności przed wzrostem cen. To broń z opóźnionym zapłonem – w przypadku 4-letnich w pierwszym roku ich oprocentowanie jest bowiem stałe i obecnie wynosi 2,4%. Dopiero w kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie zmienia się na 1,25% + stopa inflacji. To oznacza, że wspomniane stałe oprocentowanie prawdopodobnie nie przekroczy dynamiki tegorocznej inflacji. Większość analityków co prawda spodziewa się, że ta wyhamuje w kolejnych kwartałach, ale i tak w całym roku utrzyma się na poziomie wyraźnie powyżej 3,00%.
 

TAGI:

inflacjaobligacjeobligacje indeksowane inflacją

zobacz także

↑ na górę