Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ranking funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2019)

07.10.2019 | Jan Chojnacki
pobierz plik: pdf
We wrześniowym Rankingu funduszy inwestycyjnych Analiz Online wzięliśmy pod lupę fundusze, które jeszcze rok temu otrzymywały najniższe oceny 1a i 2a, a wrzesień zakończyły z oceną najwyższą 5a.

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najbardziej efektywne fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


W sumie 12 funduszy przeszło długą drogę od najsłabszych ocen w rankingu 12-mies. do najwyższej 5a. Nie oznacza, że radzą sobie równie dobrze w długiej perspektywie. Niektóre z nich, jak Aviva Investors Małych Spółek, Generali Obligacje Aktywny, MetLife Akcji Nowa Europa, Novo Obligacji Przedsiębiorstw i PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek, mimo najwyższej oceny w horyzoncie 12-mies., w dłuższym horyzoncie (36-miesięcy) mają najniższą ocenę 1a.

Uwagę przykuwa fundusz PKO Akcji Rynku Złota, ze względu na osiągniętą wysoką stopę zwrotu. Na koniec września jego wynik za pełne 12 miesięcy wyniósł 46,6%, najwięcej ze wszystkich dostępnych dla polskiego inwestora. Cena złota urosła od października zeszłego roku na rynku spot o 23,6%, co w znacznej mierze przyczyniło się do osiągnięcia tego wyniku. Warto podkreślić, że fundusz nie inwestuje w fizyczne złoto tylko w akcje spółek rynku złota.

Na uwagę zasługuje także Generali Obligacje Aktywny. Fundusz istnieje na rynku od kwietnia 2011 roku (wcześniej UniObligacje Aktywny) i jest przeznaczony dla bardziej świadomych klientów. Zarządzający aktywnie zarządza aktywami, co ma wpływ na wysoką zmienność wyników. Przez ponad 8 lat działalności udało mu się znacznie przegonić średni wynik w swojej grupie, choć zdarzaly mu się gorsze okresy. Ostatecznie jego wynik jest wyższy od średniej o ok. 20 pkt. proc. Nasi analitycy przyznali mu 4 gwiazdki w Ratingu.

Znalezienie się Novo Obligacji Przedsiębiorstw na naszej liście może być pewnym zaskoczeniem. Jest to fundusz, który przyzwyczaił nas do słabych wyników. Tymczasem od kilkunastu miesięcy wyraźnie je poprawił – stąd najwyższa ocena 5a w sierpniu tego roku (we wrześniu ją utrzymał). Od początku działalności, czyli w ciągu nieco ponad 5 lat fundusz zarobił niecałe 5%, podczas gdy średni wynik w grupie to blisko 13%.

Warte uwagi są fundusze akcji europejskich MetLife Akcji Nowa Europa i PKO Akcji Rynku Europejskiego. Ich stopa zwrotu za 12 miesięcy wynosi odpowiednio 8,7% i 11,0%. To bardzo dobre wyniki, biorąc pod uwagę fakt, że wynik dla całej grupy to odpowiednio -0,3% i -2,7%. W wyprzedzeniu średniej pierwszemu z funduszy znacznie pomogła ekspozycja na tureckie aktywa. Fundusze inwestujące w Turcji odnotowały najwyższy średni wynik we wrześniu spośród wszystkich funduszy. W przypadku PKO Akcji Rynku Europejskiego na jego wynik znacząco wpłynęło tegoroczne odbicie akcji na globalnych rynkach po znacznych spadkach pod koniec 2018 roku.

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę