Ile mogę zyskać lub stracić na funduszach obligacji skarbowych?

19.08.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: Atstock Productions / Shutterstock.com
Sprawdzamy, ile historycznie można było zyskać, a ile stracić na funduszach dłużnych polskich skarbowych i porównujemy je z wynikami funduszy akcji polskich

Zrobiło się niezwykle głośno o rosnących cenach obligacji i spadających rentownościach. Pojawiło się wiele prognoz, dotyczących przyszłości inwestycji (zebrane przez nas znajdziesz w artykule „Mniej niż zero? Prognoza dla polskiego rynku długu”). My przyjrzeliśmy się historycznym wynikom funduszy dłużnych polskich skarbowych. Poniższe zestawienie przedstawia ich wyniki w ostatnich ponad 20 latach – skrajne i średnie w różnych horyzontach czasowych (od 1 miesiąca po 10 lat) wraz z prawdopodobieństwem wypracowania w tym czasie zysku lub straty. Obliczenia dotyczą średniej dla tej grupy funduszy – analogiczna tabela dla konkretnych funduszy może być inna.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Jak widać, w krótkim okresie zdarzało się, że hipotetyczny wynik średniej dla grupy polskich papierów dłużnych był poniżej zera (1 mies., 3 mies., 6 mies.), ale jeśli weźmiemy pod uwagę stopę zwrotu za co najmniej 12 miesięcy, okaże się, że stopa zwrotu nigdy nie była ujemna. Ważna uwaga: mówimy o średniej dla całej grupy – wyniki pojedynczych funduszy mogły być w tym czasie „pod kreską”.

Zupełnie inaczej jest w przypadku funduszy akcji polskich uniwersalnych. Historia z ostatnich 20 lat pokazuje, że jest to zdecydowanie bardziej ryzykowna inwestycja – potencjalnie może przynieść znacznie wyższą, ale i znacznie niższą stopę zwrotu, niż wcześniej opisywane fundusze dłużne. Maksymalna 10-letnia stopa zwrotu w średnią dla funduszy akcji polskich uniwersalnych wyniosła 312,3%. Ciekawe jest, że jest ona nieznacznie wyższa w porównaniu do 5 letniej stopy zwrotu. To pochodna kryzysu z 2008 roku. W większości 10-letnich okresów czuć jeszcze ciężar tamtych wydarzeń. Stosunkowo wysoki udział ujemnych wyników z tego typu funduszy w dłuższych horyzontach, to również efekt utrzymującego się marazmu na polskiej giełdzie. Obecnie indeks WIG20 znajduje się na poziomie, który po raz pierwszy osiągnął na początku XXI wieku.


 Aby porównać obie grupy funduszy stworzyliśmy wykres, na którym zestawione zostały wyniki zainwestowanych hipotetycznych 1000 zł w obydwie kategorie produktów.


Przykuwa uwagę znacznie większa zmienność stop zwrotu z funduszy akcyjnych. Przede wszystkim, w szalonych latach przedkryzysowych, gdy do funduszy akcji miesięcznie klienci wpłacali nawet po ponad miliard złotych netto. I w latach pokryzysowych, gdy wartość ich inwestycji gwałtownie spadała. Równocześnie, historia pokazuje, że fundusze dłużne polskie skarbowe przeszły suchą stopą przez globalny kryzys, a niewielkie „zęby” na wykresach, to tylko wyjątki od reguły.
 

TAGI:

fundusze akcji polskichfundusze dłużne polskie papiery skarbowe

zobacz także

↑ na górę