Ranking funduszy inwestycyjnych (grudzień 2016)
04.01.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
W grudniu oceniliśmy 348 funduszy w Rankingu Analiz Online. Długa historia 254 z nich pozwoliła na przyznanie oceny w obydwu horyzontach: 12- i 36-miesięcznym. W najnowszym zestawieniu mieliśmy kilka większych zmian. 

Ocenę w horyzoncie 12-mies. po raz pierwszy otrzymały: Skarbiec na 5 FIZ AN – niestety najniższą 1a oraz Caspar Globalny (Caspar Parasolowy FIO) – 4a. W horyzoncie 3-letnim mieliśmy dużo więcej debiutów. Najlepiej wypadł JPMorgan - Emerging Markets Opportunities Fund Polska (Skarbiec - JPM AM Funds Polska SFIO), który otrzymał najwyższą notę (5a). Na drugim miejscu znalazł się SATURN Agresywny FIZ. Na podium znalazł się też BPS Pieniężny (BPS FIO), który otrzymał ocenę 3a. W ubiegłym miesiącu po raz pierwszy noty otrzymały również Pioneer Obligacji Plus (Pioneer FIO)OPTI FIZSuperfund Akcyjny (Superfund SFIO Portfelowy) i Legg Mason Obligacji (Legg Mason Parasol FIO), które otrzymały ocenę 2a, a także Superfund Obligacyjny (Superfund SFIO Portfelowy) z notą 1a.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

W grudniowym rankingu mamy jeden istotny wzrost oceny. Mowa tu o funduszu MetLife Akcji Nowa Europa (Światowy SFIO), który po wielu miesiącach bardzo słabych ocen, na koniec 2016 r. otrzymał najwyższą  możliwą notę 5a. Na awans w rankingu wpływ miała istotna poprawa osiąganych stóp zwrotu. Po 3 latach słabych wyników, w dodatku wyraźnie słabszych od konkurencji, zeszły rok zakończył z najwyższą stopą zwrotu w grupie, która wyniosła +16,9%. Poprawie wyników sprzyjało m.in. zaangażowanie na rynku rosyjskim, wyższe niż u konkurencji. Według danych na koniec czerwca 2016 roku, portfel funduszu w ponad 15% składał się z rosyjskich instrumentów udziałowych. W  mijającym roku akcje rosyjskich spółek były strzałem w dziesiątkę. Indeks RTS w całym roku zyskał ponad +50% licząc w USD, głównie dzięki ropie naftowej, której cena od najniższego poziomu notowanego w lutym wzrosła niemal dwukrotnie. Dzięki temu oddaliła się groźba głębokiej recesji w rosyjskiej gospodarce i kryzysu w budżecie.


Z drugiej strony słabsze oceny w horyzoncie 12-miesięcznym zbiera w ostatnich miesiącach Arka Platinum Konserwatywny (Arka BZ WBK FIO) – jedno z młodszych rozwiązań na rynku. Pogorszenie było obserwowane już od października, lecz w grudniu nota 12-miesięczna spadła do najniższego poziomu – 1a. Tak duży spadek to głównie efekt pogorszenia wyników –  od lipca fundusz tylko 1 raz pobił średnią, dużo do niej tracąc w pozostałych miesiącach. W analizowanym okresie istotnie wzrosło także ryzyko funduszu, liczone wskaźnikiem Tracking Error. Cały 2016 rok fundusz skończył z wynikiem -0,26%, jednym z najsłabszych w gronie funduszy stabilnego wzrostu. Jednym z powodów może być bardzo mały udział akcji w portfelu na tle konkurencji, co nie pozwoliło funduszowi zyskać na odbiciu warszawskiej giełdy.


Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Katarzyna Czupa
Analizy Online


TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę