Aktywa funduszy inwestycyjnych (listopad 2016)
09.12.2016 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Listopad upłynął pod znakiem wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i skutków związanych  z ich wynikiem. To one między innymi miały wpływ na to, jak kształtowała się wartość aktywów zgromadzona w funduszach inwestycyjnych

W sumie, w listopadzie odnotowano spadek ich wartości o -0,2% do poziomu 265,2 mld zł. Inwestorom dały się we znaki wzrosty rentowności na rynku długu oraz zawirowania na rynkach akcji. Przy dodatnich per saldo napływach do funduszy, to właśnie wyniki zarządzania zaważyły o ujemnej dynamice aktywów w listopadzie. 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Analizując poszczególne grupy funduszy widać jednak, że zmiany nie są wielkie. Spadki wartości aktywów dotyczyły w głównej mierze trzech największych grup – funduszy akcyjnych, dłużnych i mieszanych. Największa ujemna dynamika aktywów wyniosła -1,3% i dotyczyła rozwiązań mieszanych. Te ucierpiały podwójnie. Z jednej strony, skok rentowności obligacji skarbowych, a więc spadek ich cen, a z drugiej, marazm na warszawskiej giełdzie. Dodatkowo, na listopadowy poziom aktywów w tym segmencie wpływ miał również ujemny bilans sprzedaży. Wartość aktywów w tej grupie zmniejszyła się do 30,5 mld zł.


Rentowności 10-letnich polskich obligacji skarbowych wzrosły w listopadzie o kilkadziesiąt pkt. baz. Podobnie było w wielu innych krajach w różnych regionach świata. To przełożyło się na spadek cen obligacji, a więc i na ujemne wyniki zarządzania funduszy dłużnych, co było głównym powodem zmniejszenia się aktywów w tym segmencie. Ich wartość zmniejszyła się o -0,1 mld zł i spadła poniżej 44 mld zł.

W listopadzie obserwowaliśmy spadki na warszawskiej giełdzie – indeks WIG znalazł się -1,1% „pod kreską”. Z drugiej strony, powyborcza atmosfera nie sprzyjała spokojnemu oczekiwaniu na rozwój sytuacji na globalnych rynkach akcji, zwłaszcza w przypadku rynków wschodzących. Stąd per saldo w segmencie funduszy akcyjnych doszło w listopadzie do spadku wartości aktywów o -1,1% do 27,4 mld zł.

Po drugiej stronie barykady znalazły się fundusze absolutnej stopy zwrotu, których aktywa wzrosły o +0,2 mld zł. W przypadku funduszy gotówkowych i pieniężnych, ochrony kapitału, sekurytyzacyjnych oraz aktywów niepublicznych również można mówić o wzroście. Symbolicznym jednak, ponieważ w każdym z tych czterech segmentów nie przekroczył on +0,05 mld zł. Praktycznie na tym samym poziomie utrzymały się aktywa funduszy nieruchomości i surowców.

Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolutnej stopy zwrotu uniwersalnefundusze akcyjnefundusze dłużnefundusze mieszanefundusze nieruchomościfundusze ochrony kapitałufundusze pieniężne i gotówkowefundusze sekurytyzacyjneGPWwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę