Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Fala autorskich propozycji – czy jest sukces?

22.06.2016 | Anna Zalewska
Rok 2015 przyniósł wysyp autorskich strategii. Sprawdzamy jak sobie radzą w trudnych warunkach

W zeszłym roku powstało 5 funduszy zarządzanych w "autorski" sposób. Pierwsze miesiące nie były łatwe, na wielu parkietach panowała spora zmienność, a warszawski WIG w rok stracił ponad -15% swojej wartości. W takich warunkach zarządzający różnie sobie radzili.
 
Najwięcej powodów do zadowolenia mają ci, którzy zaufali Grzegorzowi Witkowskiemu. Niemal rok temu wspólnie z Marcinem Petelskim (pracującym wcześniej jako zarządzający w Nordea OFE) pod skrzydłami Trigon TFI utworzyli Insignis FIZ, od początku planując uruchomienie własnego TFI. Zgodę KNF na działalność Insingis TFI otrzymali w połowie kwietnia br. Od początku działalności fundusz, który koncentruje się na polskim rynku akcji zarobił blisko +18%. Tak dobry wynik zarządzający tłumaczą dobrą selekcją. Dzięki stosowanej strategii long / short, wyniki są niezależne od koniunktury rynkowej, zależą natomiast od właściwego doboru dobrych, ale i słabych spółek z warszawskiej giełdy. Sukces można mierzyć także zgromadzonymi aktywami, których wartość na koniec maja zbliżyła się do 150 mln zł. W pewnym stopniu pochodzą one także od założycieli funduszu, którzy ulokowali w nim dużą część swojego majątku. Nie jest to jednak fundusz dla każdego – aby w niego zainwestować wymagana jest kwota co najmniej 250 tys. zł, a zaproszenia są kierowane do wybranych klientów. Insignis FIZ ma być jedynym dostępnym w ofercie Insignis TFI produktem.
 
 
Dodatni wynik osiągnął również inny ubiegłoroczny debiutant, który zgromadził największe aktywa z omawianej piątki (163 mln zł). Utworzony także pod skrzydłami Trigon TFI - Trigon Quantum Arbitrage FIZ - po 12 miesiącach działania jest +1,9% na plusie, nieco mniej niż zakładane 6-8%. Zarządzający Marcin Piekarz, mający blisko 20-letnie doświadczenie w strategiach arbitrażowych, wykorzystuje nieefektywności cenowe między rynkami kasowym i terminowym. 
 
Pozostałe 3 fundusze działające w formule autorskiej i utworzone w zeszłym roku, dziś są pod kreską. Najwięcej traci InValue FIZ, zarządzany przez Adama Drozdowskiego oraz Piotra Bujko, pod skrzydłami Opti TFI. Dotychczasowy wynik na poziomie -10,6% jest w praktyce pochodną spadku wyceny na przełomie stycznia i lutego tego roku. W efekcie osiągnięcie celu, jakim jest co najmniej 8% rocznie, w pierwszym roku działalności może być dość trudne (fundusz został utworzony pod koniec sierpnia 2015 roku). Aktywa funduszu są lokowane w akcje globalnych liderów rynku, czyli spółek znajdujących się w trendzie wzrostowym i charakteryzujących się ponadprzeciętną rentownością netto, wysoką stopą zwrotu z kapitałów własnych oraz niskim zadłużeniem. Portfel jest skoncentrowany i liczy maksymalnie 30 spółek.
 
Przecenie z początku roku nie oparł się także inny autorski fundusz, także bazujący na liderach rynkowych, Trigon Globalni Liderzy Wzrostu FIZ. Utworzyli go pod koniec zeszłego roku Michał Cichosz i Tomasz Piotrowski pod skrzydłami Trigon TFI.
 
- Pierwsze miesiące 2016 roku dla światowych rynków były według statystyk najgorszym początkiem roku w historii – wyjaśnia Michał Cichosz. - Niezależnie czy firma była z USA czy z Europy, małej czy dużej kapitalizacji, do której branży należy, z dużym stopniem pewności można było strzelić, że jej akcje spadały od początku roku w dwucyfrowym tempie. I co ważne odbyło się to generalnie przy braku jakichkolwiek istotnych informacji z samych spółek – dodaje. Zdaniem zarządzającego dynamiczne spadki były napędzane przez komputerowe programy tradingowe oparte na algorytmach, które często  prześcigały się nawzajem w zbijaniu kursów akcji. W takich warunkach najmocniej traciły spółki o profilu wzrostowym, które pomimo znacznie lepszych wyników kwartalnych na tle całego rynku, padły ofiarą strachu inwestorów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zarządzający nie skupia się jednak na krótkoterminowych zawirowaniach i wierzy, że w długim terminie to właśnie silne, rozwojowe i dominujące biznesy się obronią. W ujęciu branżowym połowa składników portfela funduszu pochodzi z szeroko pojętej branży technologii, natomiast pozostała część alokowana jest w spółki z branży konsumenckiej, detalicznej oraz usługowej. Aktywa funduszu stanowią obecnie kilkanaście mln złotych.
 
Na falę wyprzedaży, szczególnie dotkliwej dla segmentu spółek wzrostowych, trafił także, utworzony pod koniec 2015 roku, Medyczny Publiczny FIZ. To już drugi autorski fundusz Marcina Szuby, który wcześniej odnosił sukcesy w TFI PZU, a od 2014 współpracuje z Trigon TFI. Pierwszy to Globalny Fundusz Medyczny FIZ. Nowy produkt różni się od pierwszego głównie tym, że dodano do niego elementy strategii absolute return. Aktywa lokowane są na rynkach globalnych w spółki segmentu life science (produkcja lub dystrybucja leków, urządzeń medycznych, odczynników i testów diagnostycznych, świadczenie usług medycznych itp.), przy zastosowaniu strategii long/short. Spadki na początku roku mocno utrudniły emisje certyfikatów, do końca maja udało się pozyskać jedynie 27 mln zł (pierwszy w pierwsze pół roku pozyskał ponad 0,2 mld zł).
 
Fundusze autorskie to produkty stworzone przez zarządzających, którzy po wieloletnim doświadczeniu w pracy w TFI postanowili utworzyć swój własny, autorski fundusz. Zazwyczaj są one tworzone w formule zamkniętej (FIZ) i oferowane wąskiej grupie bardziej doświadczonych inwestorów dysponujących większym kapitałem. W Polsce pierwsze produkty tego typu zaczęły się pojawiać po załamaniu rynku w 2008 r. Nie wszystkie przetrwały próbę czasu. W ostatnich miesiącach został zlikwidowany MCI Gandalf Aktywnej Alokacji (przemianowany na Agio Aktywnej Alokacji), utworzony przez Dorotę i Roberta Nejmana. Działalność zakończył także UniSystem 1 (UniSystem FIZ), założony i zarządzany przez Roberta Ślepaczuka, który w pomnażaniu kapitału wykorzystywał komputerowe algorytmy.

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

fundusze autorskieprodukty

Popularne


zobacz także

↑ na górę