Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

mBank przejął zarządzanie funduszami Rockbridge Superior

23.08.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Robson90 / shutterstock.com
Gdyby mBank miał swoje towarzystwo funduszy inwestycyjnych byłby podmiotem aspirującym do środka stawki polskich TFI. W funduszach zarządzanych przez zespół mBanku pracuje już ponad miliard złotych aktywów. Teraz przejął od Rockbridge TFI fundusze Superior

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Fundusze Superior miały być hitem sprzedażowym dla zamożnych inwestorów (pierwsza wpłata wynosiła minimum pół miliona złotych, a opłaty za zarządzanie były bardzo niskie), ale tak się nie stało. Aktywa sześciu subfunduszy sięgnęły maksymalnie 70 mln zł, po czym spadły do symbolicznych kilku milionów złotych. O rozpoczęciu likwidacji dwóch z nich informowaliśmy już na łamach naszego serwisu. W parasolu pozostały więc trzy subfundusze (czwarty został wcześniej przejęty, o czym niżej). Zarządzanie nimi przejął mBanku Dom Maklerski. Ten od kilku lat współpracuje z dwoma innymi TFI (PKO i Skarbiec) w formule white label - towarzystwa użyczają mu „licencji”, a mBank DM zarządza funduszami.

Rockbridge Superior Dłużny -> mBank Obligacji Korporacyjnych
Rockbridge Superior Obligacji -> mBank Obligacji
Rockbridge Superior Selektywny -> mBank Multiasset

– Fundusze przejęte od Rockbridge będą służyć do budowania portfeli w usłudze asset management. Na przykład klient, który będzie chciał mieć zdywersyfikowany globalnie portfel z kwotą kilkaset tysięcy złotych, nie będzie w stanie uzyskać niewielkiej ekspozycji na polskie obligacje korporacyjne. Dlatego użyjemy naszego funduszu, podobnie jak zagranicą używamy ETFów. To będzie dla niego korzystne, zwłaszcza że opłata za zarządzanie będzie w nim symboliczna – tylko na pokrycie kosztów stałych – mówi Bartosz Pawłowski, CIO w bankowości prywatnej mBanku.

Co ciekawe, mBank już wcześniej (w czerwcu 2018) przejął jeden z funduszy z parasola Superior (Rockbridge Superior Akcji Globalny) i przemianował go na mBank Akcji Polskich. Ten fundusz również służył do budowania ekspozycji klientów na rynek – w tym wypadku na rynek polskich akcji.

Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie cztery fundusze mogą trafić również do supermarketu funduszy inwestycyjnych, gdzie już teraz są pozostałe fundusze zarządzane przez mBank – mFundusz KonserwatywnymFundusz dla każdegomFundusz dla aktywnych i mFundusz dla odważnych. Pierwszy z wymienionych zarządzany jest pod skrzydłami PKO TFI. Trzy kolejne to efekt współpracy ze Skarbiec TFI. Ich aktywa w trzy lata wzrosły do ponad miliarda złotych.

mbank


Nowe fundusze mogą dołożyć co nieco od siebie, bo mBank planuje wprowadzić je do supermarketu. Dostaną nowe jednostki, gdzie byłaby wyższa opłata za zarządzanie, ale wciąż atrakcyjna – np. dla funduszu multiasset mieściłaby się w przedziale 1,0-1,5%.

mBank TFI?

Zespół inwestycyjny mBanku liczy teraz czternaście osób w ramach departamentów zarządzania i doradztwa inwestycyjnego – to więcej niż w wielu towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Do tego osiem funduszy – cztery dłużne, dwa akcji i po jednym funduszu mieszanym i absolutnej stopy zwrotu, a także szereg strategii asset management oraz doradztwa inwestycyjnego. Nasuwa się pytanie czy (a może kiedy) spodziewać się „mBank TFI”. Taki krok w środowisku regulacyjnym sprzyjającym „bankowym TFI” wydaje się interesujący. Jednak bank nie komentuje planów założenia czy przejęcia żadnego z istniejących towarzystw.

TAGI:

Bartosz PawłowskimBankprzejęciaRockbridge TFI

zobacz także

↑ na górę