Fundusze MIESZANE z niską stałą opłatą za zarządzanie

18.07.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: travellight / Shutterstock.com
Prawie 50 funduszy mieszanych ma stałą opłatę za zarządzanie na poziomie poniżej 2,00% rocznie. W większości jednak koszty całkowite są wyższe

Nasz poprzedni artykuł o funduszach akcji o niskich opłatach za zarządzanie spotkał się z dużym zainteresowaniem. Zwróciliśmy uwagę, że opłata za zarządzanie to nie wszysztko, gdy mówimy o kosztach funduszu z perspektywy klienta. Są opłaty zmienne za zarządzanie, koszty działalności funduszu, których ciężar przenoszony jest częściowo na inwestorów czy w końcu koszty funduszy źródłowych, w które polskie fundusze inwestycyjne często inwestują.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przedstawiamy więc kolejną grupę funduszy, tym razem funduszy mieszanych, które mają niską opłatę stałą za zarządzanie i zestawiamy je z opłatą bieżącą, która bierze pod uwagę również wspomniane wcześniej koszty (poza opłatą zmienną).

[Kliknij w obrazek, aby powiększyć]

Opłaty

Gwoli wyjaśnienia – segment funduszy mieszanych jest bardzo zróżnicowany – mamy w nim fundusze stabilnego wzrostu, w których udział akcji nie powinien przekraczać 50%, podczas gdy w funduszach aktywnej alokacji nawet do 100% w zależności od decyzji zarządzających. Stąd porównanie opłat jednych funduszy do drugich nie do końca jest porównaniem „jabłek do jabłek”. Naszym celem jest jednak pokazanie rzeczywiście tanich funduszy w tym dużym segmencie rynku.

Wylistujmy więc fundusze, których opłata bieżąca (czyli opłata za zarządzanie + inne koszty) z ostatnio dostępnych dokumentów KIID nie przekracza 2,00%:

Pekao Dochodu USDPekao Zmiennej Alokacji Rynku AmerykańskiegoBGŻ Zdywersyfikowanych AktywówPKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020Amundi Globalnych Perspektyw UmiarkowanyInvestor Bezpiecznego WzrostuAmundi Globalnych Perspektyw KonserwatywnyPekao Zmiennej AlokacjiNN Perspektywa 2020Pekao Alternatywny - Globalnego DochoduSantander Platinum KonserwatywnyNN Perspektywa 2025PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2030.

Trzy z nich (fundusze Amundi Polska TFI i Investor Bezpiecznego Wzrostu) pobierają dodatkowo opłatę zmienną, która nie jest ujęta w opłacie bieżącej. Większość to fundusze należące do dużych, „bankowych” towarzystw funduszy – Pekao TFIPKO TFI czy Santander TFI.

Analizując tabelę zauważymy przypadki z olbrzymią dysproporcją pomiędzy opłatą bieżącą, a za zarządzanie. Miejmy na uwadze, że wówczas mamy do czynienia z funduszem z bardzo niskimi aktywami, w którym koszty stałe mogą "ważyć" bardzo dużo (Novo Globalnego Dochodu) lub też fundusz jest funduszem funduszy (DB Fund Globalny Zrównoważony). 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

fundusze mieszaneOpłata za zarządzanie

zobacz także

↑ na górę