Trwa odpływ z funduszy

10.12.2018 | Anna Zalewska
Źródło: fotogestoeber / shutterstock.com

​Saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych wyniosło w listopadzie -1,5 mld zł, czyli nieco mniej niż w październiku


Listopad był trzecim z rzędu miesiącem nadwyżki wypłat nad wpłatami. Tym razem w przypadku funduszy niededykowanych (detalicznych) wyniosła ona -1,5 mld zł. Jeśli dodamy do nich fundusze dedykowane, bilans sprzedaży powiększa się do -3,6 mld zł.

W porównaniu do października w listopadzie nieco zmniejszyły się odpływy z funduszy akcyjnych, absolutnej stopy zwrotu i mieszanych. Wzrosły natomiast odpływy z funduszy dłużnych (przekraczając -0,6 mld zł), głównie przez fundusze obligacji korporacyjnych. Do gorszego wyniku w listopadzie przyczyniły się też znacznie słabsze dane z segmentu funduszy gotówkowych. W listopadzie klienci wpłacili do nich „jedynie” +250 mln zł, podczas gdy w poprzednich miesiącach (z wyłączeniem września) wpłaty netto często przekraczały +1,0 mld zł.
 
Na 37 instytucji w listopadzie przewagę wpłat nad umorzeniami odnotowało jedynie 7 TFI. Najwięcej środków do funduszy detalicznych tradycyjnie pozyskało PKO TFI (+0,34 mld zł), dzięki PKO Skarbowy, do którego klienci wpłacili netto ponad +0,4 mld zł oraz PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 (ponad +0,1 mld zł). Na dwóch kolejnych miejscach znalazły się Esaliens TFI oraz Ipopema TFI. W pięciu TFI bilans sprzedaży przekroczył -100 mln zł, w tym najwięcej w Santander TFI (największe odpływy odnotował Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych oraz Investors TFI (Investor Zabezpieczenia Emerytalnego.

/az

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę