Najlepsi funduszowi maratończycy

06.02.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Pavel1964 / shutterstock.com
Korekta, która przetacza się przez giełdy w ostatnich dniach nie powinna odwrócić naszej uwagi od sedna – inwestowanie to maraton, a nie sprint. Dla ukojenia nerwów przedstawiamy więc najlepszych funduszowych długodystansowców 

Jak zbadać, które fundusze radzą sobie najlepiej w długim terminie? Oczywiście można porównać stopy zwrotu, ale to podejście nie pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, czy na wszystkich odcinkach trasy (a więc w kolejnych latach) maratończyk (fundusz inwestycyjny z odpowiednio długą historią) nie złapał zadyszki (był wyraźnie gorszy od konkurencji). Oceńmy zatem powtarzalność wyników funduszy za pomocą kwartyli stóp zwrotu. Badaną grupę funduszy sortujemy po stopach zwrotu w danym okresie, a następnie dzielimy na cztery równe części. Najlepsze produkty lądują do pierwszego kwartyla, najsłabsze do czwartego. W poniższym zestawieniu przedstawiliśmy fundusze z czterech głównych segmentów (polski akcyjny, mieszany, dłużny i pieniężny); z co najmniej pięcioletnią historią; z najlepszymi wynikami jeśli chodzi o powtarzalność stóp zwrotu.

Najmocniejszą reprezentację funduszowych maratończyków (po cztery fundusze) w naszym zestawieniu mają PKO TFI oraz BZ WBK TFI (w tym trzy tworzone dla klientów banku Credit Agricole), Po trzy znajdują się w ofercie SkarbcaKBC oraz NN Investment Partners. Fundusze o „żelaznych płucach”, bo tak można określić produkty ze średnią z kwartyli stóp zwrotu z ostatnich pięciu lat na poziomie jedności, to Investor Zrównoważony oraz Aviva Investors Obligacji Dynamiczny.

Nasze zestawienie funduszy w dużej mierze pokrywa się z tym, które pokazujemy co kwartał w ramach „Najlepszych funduszy do budowy portfela”. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

porównanie funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę