Fundusze stabilnego wzrostu wracają do łask
15.05.2017 | Katarzyna Czupa
W ciągu minionych dwóch lat polskie fundusze stabilnego wzrostu doświadczyły rekordowego odpływu kapitału netto. Jednak w ostatnim czasie trend uległ wyraźnemu odwróceniu

W kwietniu bilans sprzedaży detalicznych polskich funduszy stabilnego wzrostu wyniósł przeszło 126 mln zł. To nie tylko najwięcej w tym roku, ale w ciągu minionych dwóch lat. Od czerwca 2015 r. sytuacja tej grupy produktów była bowiem nie najlepsza. W tym okresie fundusze stabilnego wzrostu tylko pięciokrotnie odnotowały przewagę wpłat nad wypłatami. W ciągu 19 miesięcy (do grudnia 2016 r.) wartość sprzedaży wyniosła -1,7 mld zł netto – to najniższe saldo spośród wszystkich grup funduszy.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Największego odpływu kapitału doświadczył Arka Platinum Konserwatywny (Arka BZ WBK FIO) fundusz, którego saldo wpłat i wypłat wyniosło -266 mln zł netto. Wysokie, ponad 100-milionowe, umorzenia netto odnotowały także PKO Stabilnego Wzrostu (Parasolowy FIO)UniStabilny Wzrost (UniFundusze FIO) i Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu (Arka BZ WBK FIO).  

Sytuacja ta była związana z ogólnym wzrostem awersji do ryzyka. Druga połowa 2015 r. upłynęła na warszawskiej giełdzie pod znakiem silnych spadków – od majowego szczytu do dołka, który miał miejsce na początku stycznia 2016 r., wartość indeksu WIG spadła o przeszło -26%. To zniechęciło inwestorów do lokowania kapitału w fundusze akcyjne, oraz te ze sporą domieszką akcji, w tym fundusze stabilnego wzrostu. Produkty te mogą bowiem średnio 40% zgromadzonego kapitału lokować właśnie w tę klasę aktywów.W ciągu minionych kilku miesięcy sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Wraz z powrotem optymizmu na warszawski parkiet powoli zaczęło rosnąć zainteresowanie inwestorów bardziej ryzykownymi produktami inwestycyjnymi. Od listopada ub.r. wartość umorzeń netto zaczęła wyraźnie spadać. W styczniu po raz pierwszy przeważyły wpłaty – bilans sprzedaży wyniósł +40 mln zł netto. Od tego czasu saldo wpłat i wypłat netto dla całej grupy pozostaje dodatnie. Spada także liczba funduszy, w których przeważają umorzenia. W III kwartale ub.r. było to 26 produktów, a w marcu i kwietniu po 17.

W efekcie tegoroczny bilans sprzedaży polskich funduszy stabilnego wzrostu wyniósł już przeszło 280 mln zł. Największą popularnością wśród klientów cieszy się Investor Zabezpieczenia Emerytalnego (Investor FIO), do którego trafiło ponad 217 mln zł. Oznacza to, że fundusz zdołał odrobić większość strat w zakresie sprzedaży poniesionych od czerwca 2015 r. Warto zaznaczyć, że w marcu br. produkt ten otrzymał nagrodę „Alfa 2016” dla najlepszego funduszu stabilnego wzrostu. 

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

fundusze mieszanefundusze mieszane polskie stabilnego wzrostu

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę